עמוד ראשי / אמהות / הכל אודות גוש בשד

הכל אודות גוש בשד

הכל אודות גוש בשדמדי שנה בסוף חודש אוקטובר חל יום המודעות הבינלאומי לגילוי מוקדם של סרטן השד. למרות המודעות הגבוה לצורך להיבדק כדבר שבשגרה כבר מגיל 30, רוב הנשים אינן נבדקות ומגיעות לבדיקה רק כאשר הן מגלות לחרדתן גוש בשד. לרגל יום הודעות הבינלאומי לגילוי מוקדם לסרטן השד מובאות להלן כמה עובדות חשובות אודות הסרטן הפוגע באחת מכל 8 נשים.

משמעת בדיקה או גילוי אקראי
האיום ללקות ביום מן הימים בסרטן שד, מרחף מעל כל אישה ובפרט מעל נשים שחצו את קו ה-50. ביום אחד, של גילוי מבעית, נדמה כי קיבלתן גזר דין סופי וחרדה משתקת פושטת באיברים. למרות שברוב רובם של המקרים יתברר הגוש כשפיר, אך גם אם יתברר כי הגוש הוא ממאיר כדאי לזכור כי אחוזי ההחלמה ממנו הם גבוהים למדי (90% ממקרי הגילוי המוקדם מחלימים במלואם). אם אכן גילית גוש חשוד בשד, מומלץ למהר ולבדוק אותו – אך אין מה להיכנס לפאניקה.

לזהות את מהות הגוש
הרופא המומחה ביותר לאיתור גוש בשד יהיה כירורג שד, המתמחה באבחונם של ממצאים חשודים. אם אינכם מכירים רופא כזה, אל תתמהמהו – גשו לרופא משפחה או גיניקולוג יוכלו באמצעות מישוש לקבל אינפורמציה ראשונית לגבי מהות הגוש. במקרים רבים נוצרים גושים כתוצאה משינויים הורמונאליים או אחרים – שרופאים אלה ידעו לזהות. בדיקה זו יכולה להוות צפירת הרגעה וחזרה לשגרה בחלק ניכר של המקרים.

כאשר הגוש אינו מזוהה באמצעות המישוש, נדרשת בדיקה מעמיקה יותר, וזו נעשית באמצעות צילום ממוגרפיה או באמצעות אולטראסאונד.

בדיקות הדמייה
בדיקת הדימות הרפואית היא בדיקה לא פולשנית, שבה ניתן תיאור גרפי של חלקים פנימיים בגוף הנבדק. בדיקת ההדמיה, הנעשית באמצעות ציוד ממוחשב, נועדה לעזור לאפיין את הגוש מבחינת הצורה והגודל ומאפיינים נוספים ובסופה מתקבל ציון מ-1 עד 5. אם הציון של הבדיקה הוא מספר נמוך סימן שלא נתגלו כלל ממצאים או הממצאים הינם שפירים. אם הציון המתקבל גבוה מ-3 הוא מעיד על חשד לתהליכים ממאירים בתאים ולכן יומלץ על המשך בדיקה: באמצעות ביופסיה.

ביופסיה – השד אינו נורא כל כך
ביופסיה היא למעשה בדיקה פולשנית שנועדה לטול דגימה מתוך הרקמה החשודה לבדיקה מקרוסקופית. רוב הביופסיות, הנערכות בעקבות בדיקת הדימות מעלות תוצאה שלילית. כלומר: מעידות כי הכל תקין. הביופסיה היא הבדיקה הוודאית ביותר לזיהוי ברור של מהות הגוש. מדובר בהליך קצר, בהרדמה מקומית – אך המידע העולה מהביופסיה הינו מפורט ומשמעותי. ייתכן כי התשובה של הבדיקה תעיד על מהות שפירה של הגוש. אך אם תוצאות הבדיקה יעידו על גוש ממאיר – זה הזמן להתמודד עם העובדה כי חלית בסרטן. קחי נשימה עמוקה וזכרי כי ב-90% של המקרים את עומדת בפני מסע לא פשוט שבסופו החלמה מלאה.

חשיבות הליווי במהלך ההתמודדות עם סרטן שד
מדי שנה מאובחנות בישראל לבדה כ-4000 נשים החולות בסרטן השד. זהו הסרטן השכיח ביותר בקרב נשים בישראל. הטיפולים בסרטן שד התפתחו מאוד בשנים האחרונות והעלו באופן ניכר את אחוזי ההחלמה מסרטן שד. גם בקרב התכשירים שנועדו למנוע את תופעות הלוואי של הטיפולים (בעיקר הכימותרפיים) חלו התפתחויות לטובה.
כאשר מתמודדים עם סרטן שד קיימת חשיבות רבה למעגל התומך הנמצא סביבך: בן זוג, משפחה וחברים. גם לרופא המלווה יש משמעות רבה לביטחון שתחושי ולאקלים שתצרי סביבך בדרך להחלמה. לעיתים נוכחותו של הסרטן בגופך תהווה אות לשינוי ראדיקלי שרצית ממילא לחולל בחייך: תזונתי, תעסוקתי, זוגי וכו' ולעיתים ההתמודדות עם הסרטן מציף ותעמת אותך עם כל הדברים הנפלאים שיצרת בהם. עיבוד ריגשי למכה שניחתה עליך הינה חשובה ומשמעותית ביותר.

כמה עובדות חשובות על סרטן השד וטיפ לסיום
•כיום לא מדובר במחלה אחת שיש לה טיפול אחד – מדובר בסוגים שונים של גידולים ולכן, הטיפול שיבחר יותאם לסוג הגידול ולמאפייניו.
•סרטן השד מתקדם על פי רוב לאט יחסית. לכן, אל תתמהמהי מחד, אולם אל לך להיחפז ולקבל החלטות שגויות. ברוב המקרים תוכלי להשתהות רגע, ללמוד את הנושא לבחור בצורה מושכלת ורגועה את הצעד הבא.
•מומלץ לבחור בכירורג/ית שד שתלווה אותך לאורך כל התהליך. זה איש המקצוע שעימו תחלקי את רגעי החרדה ואליו תרצי לפנות עם כל שאלה שתעלה בדרך. לכן, עליך להרגיש עמו בנח.

.

השאר תגובה

האימייל שלך לא יפורסם.

גלול למעלה