עמוד ראשי / אמהות / אימהות משתפות / איך בוחרים גן ילדים?

איך בוחרים גן ילדים?

איך בוחרים גן ילדיםבוחרים גן ילדים – מאת לילך כרמון

שמונה בבוקר בפאתי עיר שכוחת אל בפריפריה ב גן הילדים "אבקת הקסמים הקסומה" הילדים דבוקים לפלזמה ענקית והמטפלת צופה יחד איתם בטלוויזיה…בכל זאת יש בשעה הזו תכניות בוקר שחבל להפסיד מלאות בתכנים חינוכיים, וגם זו "שעה קשה" (כפי שקוראות הגננות לשעות הצהרים בגן ובצדק) הילדים רק הגיעו מהבית וקשה לעשות את העבודה ולהפעיל אותם. הגננת עושה לנו סיור בגן ומסתבר שבתינוקיה מחכה לנו עוד פלזמה (אחת לא מספיקה)…בטוח שבגן הזה הילדה תוציא הרבה אנרגיה ותלמד כל מיני דברים חשובים כמו טיפים לאיפור נכון בחורף.

הגן הבא בסיור "גן האמנציפציה" הגננת מודיעה לילדים שיסתדרו לבד כמה רגעים בזו הלשון, כי היא צריכה להראות לנו את הגן. לתדהמתנו היא אכן משאירה את קבוצת הילדים לבד ועולה איתנו במדרגות לולייניות לקומה בגן שמסתבר שהוא קומבינה מוזרה בתוך בית מגורים. כמובן שהילדה שלי תהיה חלק מהגן, לא ישאירו אותה לבד וילכו להראות את הגן להורים אחרים. בקומה השנייה גרה קוקייה… לא בקומה שנייה ישנה עוד קבוצת ילדים, מעניין אם גם הם יודעים להסתדר לבד תהיתי ביני לבין עצמי…ופה המקום להזכיר כי אני מדברת על גנים פרטיים כאלה שמאכלסים ילדים מגיל 3 חודשים עד גיל 3 שנים.

אח"כ אנחנו נאלצים לרדת שוב במדרגות הלולייניות ולצאת לחצר, בכל הזמן הזה קבוצת הילדים שזכתה להיות בקומה הראשונה מסתדרת לבד או שלא. בחצר במבנה של מחסן לא מאוחסנים חומרי ניקוי אלא עוד קבוצה של ילדים. כל כך הרבה קבוצות, מספר הילדים ביחד עולה על מספר הילדים בגן עירוני…אני שואלת את הגננת מה אוכלים בגן? והתשובה שלה היא: "יש אוכל אין מה לדאוג". עכשיו אני כבר לא דואגת בכלל כי לפה הבת שלי לא תכנס, אני קצת דואגת בקשר לקבוצת הילדים מהקומה הראשונה שעדין מסתדרים לבד ויוצאת מהגן.

בגן הבא "גן תשומת לב" יש קצת ילדים והרבה מטפלות זה נחמד, כמו שגן פרטי צריך להיות. פה הילדה תקבל את היחס שמגיע לה, אבל רגע למה ילד שאני לא מכירה מודיע לי שיש לו פיפי? ולא לגננות או למטפלות שהוא מכיר? מצאתי את עצמי עובדת בגן כחלק מהצוות ולוקחת אותו לשירותים. בזמן האוכל הגננת מפנה כבר ילדים אלי על מנת שאני ימלא להם עוד אוכל בצלחת, אחרי האוכל אני מפרידה בין ילדים שרבים וזורקים אחד על השני קוביות על הראש בזמן שהגננת והמטפלות מנקות כולן ביחד אחרי ארוחה של רק 6 ילדים יחסית גדולים. ביקשתי תשלום עבור תפקיד הסייעת שמילאתי בגן בזמן שבאתי להתרשם ממנו. התרשמתי שלמרות שיש קצת ילדים והרבה עובדים הגן לא מתפקד והלכתי.

בכל הגנים אני שואלת לגבי האוכל ומה התפריט וברובם התשובה היא אוכל ביתי טרי חם ובריא שאנחנו מכינים במקום וששולחים לנו מקייטרינג. לשאלה אם יש בתפריט שניצל תעשייתי רוב הגנים עונים שכן כי "הילדים דורשים ומחפשים את השניצל התעשייתי" תשובה הגיונית הבת שלי כל הזמן מחפשת שניצל קפוא מחומרים משמרים ומסרטנים ואני לא יכולה להגיד לה לא. הרי להכין שניצל מחזה עוף זה מאמץ…מאד מאד קשה לטבול חזה עוף בביצה ובפירורי לחם… למי יש זמן להתעסקות הזו? ב גן ילדים אחד בלבד אמרו לי שאין שניצל תעשייתי לרגע שמחתי, אבל אז הסתבר שאין שניצל תעשייתי אבל יש אצבעות דגים תעשייתיות כי "חייבים את זה הילדים פשוט מתים על זה".

בכל הגנים המחיר הוא פחות או יותר אותו דבר, חוץ מתשלום נוסף על חוג חיות, תשלום נוסף על חוג תנועה ולווי התפתחותי "שפשוט חייבים אותו", תשלום לוועד הגן, שלא ברור למה הוא משמש בגן פרטי שבעצם אין וועד, תשלום על ביטוח, דמי הרשמה ודמי כניסה שכמובן הם חד פעמיים, תשלום על פעילויות מיוחדות במהלך השנה שלא יצאו לפועל, קנסות על איחורים שכמובן ישמשו את הגננת לקניית ספרים לגן לדבריה, קנסות חניה שמקבלים שבאים לאסוף את הילדה, כי אין שום חניה באזור הגן והתשלום האהוב על כולם, תשלום מלא על כל חודש אוגוסט שבו הילד יהיה בגן רק עשרה ימים או פחות למה? כי ככה נהוג. בתמורה לכל התשלומים, הגננת לוקחת לה חופשים בדיוק כמו בגן עייריה בכל חג מועד ותענית שהיא רק מצאה בלוח השנה ומשריינת לעצמה עוד כמה ימים נוספים לחופש וכמובן היא צריכה יום חופשי פעם בשבוע שבו תבוא לגן גננת מחליפה ובאותו היום הילדים יחזרו הביתה מבלי שהחליפו להם כל היום.

ברוב הגנים אין חול כי דשא סינטטי מאד תורם להתפתחות, בחצר יש כמה בימבות שבורות שכבר ראו ימים טובים יותר ובמקרה הטוב מגלשה קטנה מפלסטיק. כל הגנים מאד ישמחו ללוות אותנו בתהליך הגמילה כל עוד לילדה לא יברח בגן אף פעם, כי זה לא מתפקידם לנקות להחליף להלביש ובכלל יותר קל להסתדר עם חיתולים. לכולם יש שירותים מסודרים, מעין צינוק שהוא חריגת בנייה מטורפת עם כיור שבור ומלוכלך, ובכל גן יתעקשו להראות לכם איזו תינוקיה מפוארת יש להם, גם אם הילד שלכם כבר בן שלוש.
בכל הגנים מאד ישמחו שתבואו מתי שרק תרצו לראות את הגן, רק אם אפשר בתאום מראש של חודש, בכל הגנים כמעט ולא רואים טלוויזיה, רק לפני השינה אחרי השינה ובמהלך כל היום, בכל הגנים שנה הבאה תהיה קבוצה עם גילאים בדיוק בגילאים של הילדים שלכם ואם לא מה זה משנה ממילא לא יעדכנו אתכם.

אחרי כל החוויות האלה שעברנו בגנים הפרטיים אני לא שוקלת אפילו לרגע להשאיר ילדה בת שלוש במסגרת פרטית, ובשנה הבאה העירייה כבר תחליט בשבילנו.

3 תגובות

  1. דקלה סולומון

    קורע…ועם זאת קצת עצוב…אני חוויתי גם חוויות דומות כשחיפשתי גן לכפיר, אבל הייתי גם בגן לדוברי רוסית, שמאוד התרשמתי מכיתת לימוד חשבון (מתחילים רק מגיל שנתיים- אמיתי לגמרי) וכמעט רשמתי את כפיר לגן הזה, אבל אז ראיתי שבלוח מודעות להורים כתוב ברוסית ועד גיל 3 מדברים איתם רוסית וחששתי שלא אבין את כפירי ואת הגננת וויתרתי. אבל היום אנחנו בגן מדהים, שאני בטוחה שהוא שונה מהחוויות שחווית, אבל הוא נמצא בכפר סבא

  2. אני קוראת קבועה של הטור שלך, הוא כתוב יפה ושנון, רק לא הצלחתי להבין למה בעצם את חושבת שבגן עירייה ייפתרו הצרות שתיארת?

    הדבר היחיד שעוזר לשלוח ילד לגן או בית ספר כלשהוא בכדור הארץ הוא פשוט השלב של אין ברירה…..

    • אני לא חושבת שהבעיות יפתרו בגן עירייה אמרתי שהפעם החיפוש נחסך מאיתנו והעייריה תחליט בשבילנו עצימת עיניים

השאר תגובה

האימייל שלך לא יפורסם.

גלול למעלה