עמוד ראשי / תינוקות וילדים / איך תכינו את ילדיכם לכיתה א' ?

איך תכינו את ילדיכם לכיתה א' ?

שלום כיתה אבקרוב גם ילדכם ישב נרגש ומעט מפוחד למול המורה ביומו הראשון בכיתה א'.

כאן מתחילה דרכו במערכת חינוכית- לימודית בעלת דרישות שונות לגמרי מימי הגן, ויהיה עליו לשמור על ריכוז לאורך זמן, להתמקד בתכנים הנלמדים ולהתנהג בהתאם לכללים המקובלים.

על מנת שהמפגש המשמעותי יהווה חוויה מוצלחת, תוכלו גם אתם, ההורים, לתרום להכנתו של הילד במספר דרכים בסיסיות.

 

סדר יום ברור

אמנם גם בגן היו לילד שעות קבועות יחסית של קימה, ארוחות וחזרה הביתה, אך בבית הספר השעון מתחיל לשחק תפקיד מהותי יותר. לכן, אם ילדכם עדיין אינו מבין את משמעותן של שעות ודקות כדאי לתת דגש על הנושא, ובתוך כך ליצור סדר יום קבוע יחסית אך לא נוקשה. לדוגמא, כדאי לסכם ואפילו להעלות על טבלה את השעות שבהן אוכלים ארוחת צהריים, מכינים שיעורי בית, יוצאים לשחק עם חברים, חוזרים הביתה, מתקלחים והולכים לישון. עצם סידור היום יעזור לילד להפנים ולהסתגל טוב יותר למערכת השעות בבית הספר, ויקנה לו מסגרת ברורה ובטוחה יותר שבה יוכל לדבוק למול השינויים בחייו.

להכיר את האותיות

אחד מתחומי הלימוד העיקריים בהם יתקל ילדכם השנה הוא האלף-בית העברי, וניתן בהחלט להקל על המשימה באמצעות היכרות מוקדמת. לשם כך, תוכלו להיעזר באתרי אינטרנט ייעודיים ובתוכנות מקוונות להקניית מיומנויות לימודיות. מדובר בלומדות ידידותיות ואינטראקטיביות המבוססות על משחקים, יצירה וחוויות שבמהלכם נחשף הילד לאותיות, מתחיל להבין את משמעותן ורוכש היכרות בסיסיות עד מתקדמת עימן. זוהי דרך מצוינת לקשר את לימוד האותיות עם חוויה מהנה ומעשירה, המחזקת את המוכנות והביטחון ביכולות האישיות. מעבר לכך, ניתן כמובן להשאיל בחופש ובמהלך השנה ספרים מעניינים מהספריה, להפגיש דרכם את הילד עם האלף-בית וליצור בו עניין ושאיפה לקרוא בכוחות עצמו.

חיזוק העצמאות

המעבר לכיתה א' מאתגר לא רק מהבחינה הלימודית אלא גם מהפן הנפשי, ולמעשה מסמל מעבר לעמדה רגשית בשלה יותר. תוכלו לסייע לילדכם על ידי חיזוק העצמאות בכך שתוסיפו עוד מספר משימות ומטלות בסיסיות, כגון להתקלח ולהתלבש לבד, לסדר את החדר או להיות אחראי על השקיית העציצים. חשוב שהמשימות החדשות יעלו בקנה אחד עם יכולותיו, ושהעמידה בהן תלווה במשוב חיובי על הצלחה ובגרות.

לקראת כיתה א'

רצוי מאוד לשוחח עם הילד על המעבר והשינויים הצפויים לו, ולהסביר כיצד נראה יום בבית הספר – מה זה מורה, מה עושים בשיעורים, מתי יוצאים להפסקות? אם יש אח גדול שכבר לומד בבית הספר כדאי לגייס אותו שיתרום גם הוא לשיחה. בנוסף, מספר ימים לפני תחילת הלימודים כדאי לקפוץ עם הילד לבית הספר עצמו כדי שיוכל לראות את הכיתה, אולם הספורט, חדר המורים והמזכירות, וירכוש היכרות ראשונית ומרגיעה עם המקום. לבסוף, אם ידוע לכם על חברים לכיתה או לשכבה העתידית הגרים בסמוך אליכם, תוכלו ליזום קשרים עוד בימי החופש על מנת שהילד יתחיל את כיתה א' לצד כמה פנים מוכרות.

השאר תגובה

האימייל שלך לא יפורסם.

גלול למעלה