עמוד ראשי / אמהות / מהן זכויות נשים בהריון?

מהן זכויות נשים בהריון?

סיון שטינברג - פליישר עורכת דין ומגשרת בדיני עבודהזכויות נשים בהריון \ סיון שטינברג עו"ד לדיני עבודה

בדיקת ההיריון הביתית נצבעה לה בצבע ורוד, נשימתך נעתקת, כי באותו רגע את מבינה שבטנך מכילה בתוכה חיים חדשים וחייך הולכים להשתנות מהקצה אל הקצה…

נעים מאוד, סיון שטינברג, קודם אישה ואחר כך עורכת דין אשר חיה ונושמת (וכשצריך אף בועטת) דיני עבודה, בעלת משרד בוטיק העוסק בדיני עבודה, הלוחמת למען זכויות נשים במקום העבודה. אז הרשי לי לברך אותך בברכת מזל טוב על ההיריון ולצייד אותך במידע שחשוב לי מאוד שתדעי בתור הריונית טרייה ושיעשה לך סדר בכל הקשור לזכויותיך בעבודה בתקופה כה משמעותית.

מתי עליך להודיע למעסיק על ההיריון?
לפי החוק, אם אינך עובדת שעות נוספות, שעות לילה ובשבת, אינך חייבת להודיע למעסיק על ההיריון עד לחודש חמישי. עד כאן החוק היבש, אולם, בפועל אני מציעה לכן לבחון כל מקרה לגופו. למשל, אם הקשר עם המעסיק הוא קרוב ומפרגן ואת מרגישה מספיק בטוחה לעדכן אותו הרבה לפני החודש החמישי על מנת לאפשר לו להתארגן כראוי. או במקרה בו את עובדת עם קרינה או בעבודה עם סיכון אחר ואז ש להודיע למעסיק על ההיריון ללא כל דיחוי.

האם המעסיק יכול לפגוע בתנאי עבודתך בתקופת ההיריון?
אסור למעסיק בשום פנים ואופן לפגוע בהיקף משרתך או בגובה השכר שלך, אלא אם קיבל היתר מהממונה מטעם שר העבודה – משרד התעשייה, המסחר והתעסוקה (משרד התמ"ת).

נקבעה לך בדיקה הקשורה להיריון וניתן לבצע אותה אך ורק בזמן שעות העבודה, האם את יכולה להיעדר מהעבודה לצורך הבדיקה ?
התשובה היא כן. את רשאית להיעדר מהעבודה לצורך ביצוע הבדיקה ומבלי שההיעדרות תנוכה משכרך, כדלקמן:
אם את עובדת שבוע עבודה מלא ועובדת למעלה מ-4 שעות ביום– את רשאית להיעדר עד 40 שעות במשך חודשי ההיריון ושעות אלו לא ינוכו משכרה. אם את עובדת שבוע עבודה מלא ועובדת עד 4 שעות ביום – את רשאית להיעדר 20 שעות במשך חודשי ההיריון ושעות אלו לא ינוכו משכרה. חשוב מאוד שתיידעי את המעסיק מראש על הבדיקה, שיהיה מדובר בבדיקה שאינך יכולה לבצע מחוץ לשעות העבודה וכי תרשמי את השעות המדויקות של תחילת הבדיקה וסיומה, כך שבמידה והמעסיק יטיל ספק בזמן ביצוע הבדיקה, תהיה לך הוכחה.

ומה את עושה אם את בשמירת הריון?
את רשאית להיעדר מהעבודה אם התגלה צורך רפואי בשמירת היריון והדבר לא יפגע בזכויותיך ובוותק שלך במקום העבודה (צבירת ותק לדמי הבראה, ימי חופשה, פיצויי פיטורים וכו') ובכפוף לכך שיש לך אישור מרופא על הצורך בשמירת היריון. את תהיי זכאית לקבל גמלה לשמירת היריון מהמוסד לביטוח לאומי, רק אם תקופת שמירת ההיריון עולה על 30 ימים. כמו כן, ניתן לקבל גמלה עבור תקופה נוספת של שמירת הריון אם התקופה היא של 14 ימים לפחות. יש להגיש תביעה למוסד לביטוח לאומי לצורך תשלום הגמלה. אם תקופת שמירת ההיריון פחותה מ – 30 יום תהיי זכאית לקבל דמי מחלה מהמעסיק על חשבון ימי המחלה שצברת במקום העבודה.

האם המעסיק יכול לפטר אותך בעקבות ההיריון?
התשובה היא – בפירוש לא !
החוק קובע כי אסור לפטר עובדת בתקופה המוגנת מפיטורים הכוללת את תקופת ההיריון, חופשת הלידה ו- 60 ימים נוספים לאחר חופשת הלידה. לכלל זה יש חריגים שחשוב לדעת:
אם את עובדת מעל 6 חודשים במקום העבודה – על המעסיק אסור לפטר אותך, אלא בהיתר של משרד התמ"ת. ההיתר יינתן רק אם המעסיק יוכיח כי הוא מפטר אותך מסיבות שאינן קשורות להיריון. במידה והמעסיק פנה אל משרד התמ"ת וביקש לקבל היתר לפיטוריך, חשוב מאוד שתהיי מיוצגת ע"י עו"ד הבקיא בתחום, כבר בהליך מול משרד התמ"ת, היות וקשה מאוד לשנות את דעתו של בית הדין לעבודה במקרים בהם הממונה החליט כי ניתן לפטרך. אם את עובדת פחות מ- 6 חודשים במקום העבודה – המעסיק רשאי לפטר אותך ללא היתר, אולם אך ורק אם הפיטורים אינם קשורים להריון.

מה ניתן לעשות אם פוטרת עקב הריון או בחופשת לידה בניגוד להוראות החוק?
– הגשת צו לבית הדין לעבודה למניעת הפיטורים או צו עשה שיורה על החזרתך לעבודה.
– פיצוי כספי (משכורות) על חודשי ההיריון עבור התקופה שבה אסור היה לפטרך.
– פיצוי כספי (משכורות) על תקופת חופשת הלידה עבור התקופה שבה אסור היה לפטרך.
– פיצוי כספי (משכורות) של 90 ימים שלאחר חופשת הלידה – הכולל את 60 ימים הנחשבים לתקופה המוגנת + 30 ימים המהווים את תקופת ההודעה המוקדמת.
– הפרשי פיצויי פיטורים ויתר זכויות סוציאליות להם היית זכאית בתקופה שאסור היה לפטרך.
– פיצוי בגובה דמי הלידה באם עקב הפיטורים נמנע ממך לקבל דמי לידה.
– פיצוי בגין הפליה אסורה המאפשר לקבל פיצוי כספי בסך של 120,000 ₪ ללא צורך בהוכחת נזק מכוח חוק שוויון הזדמנויות בעבודה.

אלו היו על קצה המזלג הזכויות המרכזיות המגנות על נשים הריוניות במקום העבודה ושהפרתן ע"י המעסיק עשוי לזכות את הנשים בביטול הפיטורים ובפיצויים גבוהים מאוד.

כולי תקווה כי המאמר יעודד אתכן לעמוד על הזכויות המגיעות לכן, שכן רק כך נצליח להטמיע את השינוי בחברה כי אין להפלות נשים (אשר בלעדיהן לא היו חיים בעולם) על רקע הריון ו/או לידה ו/או הורות ומי שבוחר לעשות כן ישלם מחיר כבד על כך!

ניפגש במאמר הבא על זכויות נשים בחופשת לידה.
————————————————————————————————————————————————–
כותבת המאמר: סיון שטינברג – פליישר, עורכת דין ומגשרת לדיני עבודה, הלוחמת למען זכויות נשים בעבודה. טל' ליצירת קשר: 077-4000008 מייל: stainberg.adv@gmail.com
קישור לדף המשרד בפייסבוק
• אין האמור לעיל מהווה תחליף לייעוץ משפטי בדיני עבודה בכל עניין הנוגע לדיני עבודה או לזכויות עובדים. הסתמכות על המידע כאן הינה באחריות הקורא בלבד.

השאר תגובה

האימייל שלך לא יפורסם.

גלול למעלה