עמוד ראשי / לשעות הפנאי / חופשה עם תינוקות

חופשה עם תינוקות

Playing with childחופשה עם תינוקות – איך לעשות מזה באמת חופש

רבים יגידו שחופשה עם ילדים קטנים היא לא אמת חופש. אנחנו אמנם יוצאים משגרת היומיום אך לא באמת מצליחים לנוח, צבור כוחות חדשים או לבלות זמן אינטימי כזוג. מצד שני, להשאיר את התינוק בבית עם דמות מטפלת אחרת עלולה להיות בעייתית מבחינה רגשית, בעיקר כאשר התינוק עדיין יונק. בשנתיים הראשונות, התינוק עדיין לא יכול להבין שאימא ואבא יחזרו בעוד שבוע, ולכן הוא עלול לחוות נטישה. כיצד אם כן ניתן לתכנן את החופשה כך שנוכל לצאת עם התינוק ויחד עם זאת ליהנות ולהרגיש שזכינו לחופש ומנוחה?

תכנון החופשה בהתאם לגיל הילדים
תכנון החופשה הנו שילוב של הצרכים של הילדים והרצונות והצרכים שלכם. כאשר אנחנו בוחנים את הצרכים של הילדים, ניקח בחשבון את גיל הילד אך גם את ההכרות עם הילד האינדיבידואלי שלכם.

– עד גיל חצי שנה: בחודשים הראשונים תינוקות מרבים לישון במהלך היום. בשלב זה אתם עדיין פתורים מלחפש אטרקציות לילדים ואתם יכולים לעצב את התכנית בעיקר לפי תחומי העניין שלכם (לא כולל ספורט אתגרי כמובן). מצד שני, בשלב זה עדיין מומלץ להגן על התינוק מעודף גירויים. למשל, טיול בטבע יתאים יותר מיום קניות בקניון. התינוק ייהנה להיות במנשא ולהימצא בתנועה קרוב לגופכם וגם לשכב מתחת לעץ ולהתבונן בעלים. טעות נפוצה של הורים היא להפוך את התינוק למוקד תשומת הלב. למעשה, בחודשים הראשונים התינוק זקוק להימצא בקרבה פיזית להורים בעוד שמוקד תשומת הלב שלהם היא הפעילות בה הם עוסקים.

קל יותר לצאת לחופשה עם תינוק שיונק, מכוון שאין צורך להתארגן על ציוד האכלה. אם התינוק מתעורר בלילה לעתים תכופות, ארגנו את לוח הזמנים כך שהוא יאפשר לכם מנוחה במשך היום. ותרו מראש על השאיפה "להספיק" לראות ולעשות הרבה דברים והאטו את הקצב. סביר להניח שבעיקר האימא זקוקה למנוחה ולזמן לעצמה, כך שמומלץ שהאבא יבלה כמה שעות ביום לבד עם התינוק. כאשר אתם מחפשים דילים לאילת בקיץ או צימרים בצפון, בדקו שתנאי השינה מתאימים לצרכים שלכם. למשל, אם אתם ישנים עם התינוק במיטה תצטרכו מיטה משפחתית רחבה.

– בין גיל חצי שנה לשנה: התינוק מתחיל להיות נייד ואתם נדרשים להגביר את רמת הקשב ותשומת הלב. על מנת להיות רגועים בחופשה, חשוב לוודא שהתינוק נמצא במרחב בטוח. למשל, אל תשבו קרוב לשפת הברכה במלון. התזונה בגיל זה דורשת התארגנות מיוחדת – התינוק מתחיל לאכול מוצקים, אך עדיין לא ניתן להזמין לו אוכל מהתפריט במסעדה. אם אתם לא רוצים להאכיל אותו באוכל תינוקות מוכן מקופסאות, וודאו שבמקום הלינה שלכם יש תנאים שמאפשרים לכם להכין אוכל עבורו. אם תכננתם גמילה מהנקה, החופשה אינה הזמן המתאים לאתגרים מסוג זה.

– מגיל שנה עד שלוש: הפעוט מתחיל לפתח דעה משלו ולרוב גם נוהג למחות בקולניות כאשר רצונותיו אינם זוכים למענה מידי. בשלב כבר חשוב לשלב בחופשה מקומות שילדים אוהבים: טיולים בטבע, מקומות עם מים ובעלי-חיים, גני משחקים, הפעלות לילדים במלון ועוד. אין צורך להרבות באטרקציות יקרות לילדים, בעיקר אם אתם לא נהנים מזה. פיקניק בטבע יכול להתאים לילדים יותר מארוחה במסעדה, מכיוון שהוא מאפשר להם מרחב תנועה בטוח. בתכנון החופשה קחו בחשבון שהילדים מתעייפים מהר ומאבדים סבלנות וכאשר הילד שלכם משועמם ועייף גם אתם לא תוכלו להמשיך ליהנות. כמו כן, נסו להימנע מתכניות שעלולות ליצור קונפליקטים ביניכם – למשל, ביקור במוזאון בו תאלצו לומר לו כל הזמן ש"אסור לגעת" או ביקור בקניון שם תסרבו לבקשה שלו לקנות לו צעצוע חדש. בגיל זה חשוב לשמור ככל שניתן על שגרת החיים אליה הילד הורגל – זמני ארוחות וזמני שינה קבועים. כדאי לעשות הפסקה מתכניות עבור שנת הצהריים, מכוון שעכשיו הילד כבר לא נרדם בכל מקום ובכל מצב. בגיל זה גם עלולים להיות קשיים במעבר לסביבה חדשה. על מנת להקל על ההסתגלות ניתן להיעזר ב"חפצי מעבר"- צעצועים מוכרים ואהובים, השמיכה שלו ועוד. כמו כן, מומלץ להתארגן על טיול "כוכב"- מקום לינה קבוע ממנו יוצאים לטיולים שונים במרחקים לא ארוכים. אתגר עיקרי בחופשה הן הנסיעות, כך שכדאי להמעיט בנסיעות ארוכות ולהתארגן עם אוכל, שתייה וצעצועים לדרך.

מעל שנתיים זה כבר גיל חברתי, כך שמומלץ לשקול חופשה יחד עם זוג נוסף (חברים או משפחה) עם ילד בגיל דומה. חבר בגילו יכול לעשות פלאים ולשחרר אתכם מהצורך להעניק לו תשומת לב מתמדת. אפשר גם לעשות "משמרות ילדים"– זוג אחד לוקח את שני הילדים והזוג השני זוכה לכמה שעות של זמן איכות אינטימי.

על מנת ליהנות מהחופשה, ומהחיים בכלל, עלינו ללמוד לחיות את הרגע. מרבית הזמן אנחנו למעשה עסוקים בדאגות ותכנונים לעתיד או בחרטות על העבר. כאן התינוק יכול להוות עבורנו מעין מורה רוחני – התינוק תמיד חיי ב"כאן ועכשיו".

השאר תגובה

האימייל שלך לא יפורסם.

גלול למעלה