עמוד ראשי / אמהות / טובת ההנקה או טובת האינטרס ?

טובת ההנקה או טובת האינטרס ?

טובת ההנקה או טובת האינטרס ? – מאת שרה

הייתי רוצה להתייחס לויכוח שהתעורר בימים האחרונים לגבי תחליפי החלב הניתנים לתינוקות בבתי החולים/יולדות.
בחלק מבתי החולים ניתנים לתינוקות תחליפים תוצרת "איקס" ובאחרים תוצרת "וואי". חברות תחליפי החלב משלמות מיליוני שקלים בשנה לבתי החולים על מנת שישתמשו במוצר שלהם. הויכוח הנדון עכשיו מתייחס "כאילו" לעצם השאלה אם תחליפי החלב מעודדים את הנשים לא להניק. ו"כאילו" מטרות הצעת החוק היא לעודד הנקה ולהגן על בריאות התינוק. לדעתי, הכל אינטרסים כלכליים. את אותה היולדת לא מעניינים הויכוחים והאינטרסים של החברות, וכמה משלמים לבתי החולים. אם, אם החליטה שהיא לא מעוניינת להניק מכל מיני סיבות, על בית החולים לספק לה לימי שהותה בבית החולים תחליף חלב. ואם בית החולים לא יספק לה את התחליף כפי שמציעים בחוק – היא תביא מהבית. ואם ידרשו מאמהות לשלם עבור התחליף הן כנראה ישלמו. כמה כבר תינוק צורך במשך 2 ימי השהות בבית החולים/יולדות. אבל, לא ייתכן שיופעלו לחצים על היולדת להניק את תינוקה אם היא החליטה אחרת. לא צריך לגרום לאשה (שזה עתה ילדה כשהיא עייפה וכואבת) רגשות אשם – שאי הנקה תפגע בבריאות תינוקה. ההחלטה צריכה להיות שלה בלבד. (היא לא מרעיבה אותו חלילה).

אני סבתא טרייה. גידלתי 4 ילדים. לא הנקתי אף אחד. לאחר שעברתי טראומה קשה של לידה ראשונה והנקה שלא צלחה, לא חשבתי לרגע בלידות הבאות להניק. מיד עברתי לתחליפי חלב. הילדים גדלו בריאים ואני לא חשתי לרגע שום אשמה באי הנקה. גם את בתי שילדה לא מזמן והחליטה שלא להניק, לא ניסיתי לשכנע שתנסה. ההחלטה היא שלה בלבד. לדעתי, אף הטענה שבית חולים מסוים משתמש בתחליף "איקס" ובית חולים אחר משתמש בתחליף "וואי" – תעודד את הנשים להמשיך באותו מוצר גם בבית, כי התינוק התרגל לתחליף אותו צרך בבית החולים – טענה זו אינה בהכרח נכונה. לבתי סופק תחליף אחד בבית החולים, ובבואה הביתה עברה לתחליף אחר. והערה אחרונה: אני בהחלט בעד הנקה למי שרוצה. ואני מודעת ליתרונותיה. אך יחד עם זאת זכות ההחלטה על האם בלבד. וכל המחקרים למינהם ששולפים עכשיו המוכיחים לכאורה שילד שינק הוא בעל איי קיו יותר גבוה בכמה נקודות, והוא יותר חכם ומפותח לא בהכרח עושה אותו אדם יותר טוב. אז…לכל הארגונים למיניהם שעלו על הרכבת לעודד את ההנקה – הויכוח היום הוא כלכלי ואינטרסנטי בלבד. אם ברצונכם לעודד הנקה צאו בקמפיין עידוד משלכם ושכנעו את הנשים ביתרונות ההנקה.

תגובה אחת

 1. לסבתא
  "לכל הארגונים למיניהם שעלו על הרכבת לעודד את ההנקה"
  ציטטתי מדבריך.
  גם אני סבתא (ל 3 ורביעי בדרך) . כל אותם ארגונים ששמו להם אגנדה לעודד הנקה פועלים אך ורק ממקום אחד- לעודד אמהות מודרניות בעולם המערבי להניק משום שהנקה היא הבחירה הטבעית של היקום כולו ואנחנו בני האדם הננו חלק מהיקום. נתנו לנו שדיים בשביל להניק מהן את צאצאינו והגוף שלנו יודע לייצר את המזון המושלם לצאצאינו בכל שלב של ינקותם. לו האמהות הצעירות היו מבינות שהתקופה הזו בחייהן אמורה להיות מיוחדת להתחברות ביניהן לבין התינוק ולא להתעסק כעת בבחינות, עבודה מחוץ לבית, נקיונות ועבודות בית אחרות, דיאטה וכו וכו ומתעסקות במה שברמת חשוב – דאגה לתינוק – הן היו בבדאי "מצליחות" להניק ולנו ולהתאהב …ולא רק להרגיש "פרות חולבות" מותשות, לא ממצות את עצמן…
  מבחינה כלכלית בודאי שכדאי להניק כי חלב האם ניתן בחינם (ולא צריך צדק חברתי בכדי לקנות אותו ביוקר) ואם אישה צריכה עזרה בהנקה די שאישה אחרת שמניקה כדיי לתת לה מידע. ומכיון שהדור הזה כל כך זקוק למידע וקורסים ויועצים לכל דבר ופחות משתמשים באינסטינקטים הטבעיים שלנו, יש שפע של יועצות הנקה וקורסים ומידע כתוב למי שזקוקה. רק להפנים שהנקה היא הכי טבעית הכי בריאה לתינוק (וכנראה גם לאם) הכי מחסנת הכי מתאימה בכל שלב וגם הכי זולה.
  לגבי התחליפים של חלב שנותנים בבתי היולדות- יש איסור על כך . משרד הבריאות לא מרשה לחלק חלב זר במחלקות וכולם עוברים על האיסור בשביל לקבל מענקים מהחברות המייצרות. בתי היולדות חתומים על אמנה לעידוד ההנקה ועזרה ליולדת . כמובן שלא ניתן לחייב יולדת להיניק או במקרה(במקרים נדירים מאוד) שאסור ליולדת להניק ניתן לתת לה חלב זר. גם במקרים שהתינוק לא מסתדר עם היניקה (פגים או תינוקות חולים) יש לעודד שאיבהת חלב אם כדי שהתינוק יקבל את הטוב ביותר בכל דרך,
  מטריד אותי שאנחנו כל כל עסוקים בלחפש מותגים לבגדים ולצעצועים, הגן הכי מומלץ וכו והנה יש לנו בגוף שלנו המוצר הכי הכי טוב לתינוק שלנו ואנחנו מתעלמים.
  "אני בהחלט בעד הנקה למי שרוצה. ואני מודעת ליתרונותיה. אך יחד עם זאת זכות ההחלטה על האם בלבד. " מדבריך אני לא מתרשמת שאת מודעת ליתרונות ההנקה ואת גם לא בעד הנקה. זכות האם בלבד ? נכון זכותי על גופי בלבד אך ראוי ורצוי לעזור לאלא לקבל החלטה נבונה ונכונה כמו בכל שלב בגידול הילדים- לאמא זכויות רבות וגם חובות רבים ואחד החובות הוא מתן הטוב ביותר האפשרי לילדיה.

השאר תגובה

האימייל שלך לא יפורסם.

גלול למעלה