עמוד ראשי / הריון ולידה / טחורים בהריון או לאחר לידה? יש מה לעשות!

טחורים בהריון או לאחר לידה? יש מה לעשות!

Hemorrhoids : Anal disordersהופעת טחורים היא אחת התופעות המטרידות שיכולות נשים לסבול מהן. על פי רוב היא מופיעה בקרב נשים הרות, או לאחר הלידה, או בקרב נשים שלהן בעיות במערכת העיכול ושעברו את גיל 40. הסטרס, המזון המעובד ואורח החיים המערבי מהווים רק חלק מהסיבות לעלייה בהופעתם של טחורים. במאמר שלפניכן נסקור את הרקע להופעת הטחורים ומה ניתן לעשות על מנת להקל על מי שסובלות בהן.

מה הם טחורים?
טחורים הינם כלי דם המצויים בפי הטבעת ונקראים גם HEMORRHODIAL PLEXUS. כתוצאה מלחץ פיזי או נפשי, תזונה לקויה ובעיות במערכת העיכול נוצר בכלי דם אלו גודש וגורם להם להתנפח. כאשר כלי דם אלה מתרחבים, הם צונחים אל מחוץ לפי הטבעת. זו הסיבה בשלה מחלקים את הטחורים לפנימיים (בטרם צנחו החוצה) שעל פי רוב אינם כואבים, ולחיצוניים (כאשר ניתן לראותם מחוץ לפי הטבעת) דבר הגורר עמו כאבים עזים. מלבד הכאב מלווה התופעה בתחושה לא נוחה, גירוד, צריבה ודימום בזמן היציאות.

קשה לאבחן טחורים פנימיים שעל פי רוב אינם מורגשים כלל, אולם ידוע כי ישנם ארבעה שלבים בהתפתחותם וזיהוי מוקדם של התסמינים עשוי להקל על הטיפול בהם ואף במניעתם:
• גירוד, צריבה או כאב בפי הטבעת
• עצירויות, וקושי להתרוקן.
• סימני דם על נייר הטואלט בעת ניגוב או דם בצואה.
• נוקשות או בליטה באזור הרקטום
• דליות ברגליים.

מי עלול לסבול מטחורים?
הנתון הרשמי מדבר על עליה משמעותית בקרב הסובלות מטחורים לאחר גיל 40 – עד כדי מחצית מהנשים מגיל הזה ואילך !!!

• התופעה מתרחבת במיוחד בקרב נשים (ואנשים) שסובלות מעצירות כרונית (המלווה המאמץ ביציאות והופעת לחץ על הוורידים באזור פי הטבעת).
• גנטיקה משפחתית – מהווה אף היא סיבה להופעה של טחורים.
• גיל- ככל שמתבגרים נחלשות הרקמות ויש חשש לצניחה של איברים פנימיים שהיו אסופים ומוחזקים בגיל צעיר.
• שימוש בתרופות כימיות – עלול להאיץ את הופעת הטחורים שכן הן משפיעות על חילוף החומרים ועל היציאות כאחד.
• גם למשקל השפעה על טחורים – משקל עודף מגביר את הסיכוי לסבול מטחורים בשל הלחץ הביטני המופעל על אזור הרקטום.
• פעילות גופנית – חוסר תנועה וישיבה ממושכת יכולים להוות גורם נוסף להופעת הטחורים מכיוון שהם פוגעים במחזור הדם ובזרימתו.
• תזונה לא מאוזנת –צריכה של מזון מעובד, חוסר בסיבים תזונתיים ושתיית אלכוהול מעלים את הסיכוי לסבול מטחורים.
• סטרס – אורח חיים המאופיין בקצב מהיר, מטלות מרובות, שעות עבודה ארוכות, מחסור בשעות שינה או שינה לא איכותית.
• מאמץ גופני – הרמת משא כבד באופן חד פעמי או הרמת משקולות במכוני כושר או עבודה עם עומס פיזי מוגזם.
• שיעול כרוני – הכרוך במאמץ חוזר ונשנה.

טחורים, הריון ולידה
אחת מכל 10 נשים סובלת מהלך ההריון מטחורים, חלקן חוות כאב בעת מתן צואה ומהתנפחות כואבת של טחורים מחוץ לפי הטבעת, דימומים או היווצרות של סדק בפי הטבעת.

הופעת טחורים בזמן ההריון מוסברת על ידי מספר גורמים: השפעתם המחלישה של ההורמונים (ובפרט הורמון הפרוגסטרון) על דופן הורידים, מה שהופך אותם לשבריריים. כמות הדם שהגוף מייצר על מנת לתמוך בהריון, הלחץ התוך בטני המתקיים ככל שהרחם גדלה, הלחץ המופעל על רצפת האגן – כל אלה משפיעים על כלי הדם באזור האגן, יוצרים האטה בזרימת הדם בוורידים ומביאים להרחבת הוורידים באזור פי הטבעת. בנוסף על כל אלה, בשל תזונה לקויה ומיעוט בתנועה עולה הסבירות לעצירות. כל אלה מעודדים את היווצרותם של טחורים בתקופת ההריון.

לאחר ההריון נוצרים טחורים בעיקר כתוצאה מהתרופפות ריצפת האגן וגודש בדם באזור הנרתיק הנובע ממאמץ הלידה.

איך אפשר להימנע מהתופעה הכל כך לא נעימה ואיזה טיפולים יכולים לעזור?
טיפול יעיל בטחורים מכיל טווח רחב של אפשרויות: החל משינוי אורח החיים ועד להתערבות כירורגית.

אורח חיים – רופאים רבים מסכימים כי שינוי באורח חיים הכולל תזונה מאוזנת ומרובת סיבים, שתייה מוגברת של מים, פעילות גופנית קבועה והימנעות ממאמץ עשויים להקל משמעותית על הסובלים מטחורים.

טיפולי בית – קיימים בשוק מגוון רחב של משחות מאלחשות כדי להקל על הצריבה או הכאב. ישנן משחות שגם מקווצות את כלי הדם ומובילות להקלה.

טיפולי מרפאה – במקרים מסוימים כאשר אין תגובה לטיפול במשחות או בשינוי אורח חיים ניתן לקבל סיוע בטיפולים מקלים הנערכים במרפאות כגון: גומיות – לכיווץ הטחור, צריבה של הטחור באמצעות קרן אינפרא-אדומה הגורמת לקרישה של החלבון ולהפחתת זרימת הדם לעבר הטחור. הזרקה של חומר הגורם לקרישת הדם או הקפאה שאף הוא נועד להוריד את אספקת הדם לטחור.

טיפולים אלה הינם קצרים וללא סיבוכים. תקופת ההחלמה מהם קצרה ומאפשרת חזרה מהירה לשגרה.

התערבות כירורגית – במצבים מורכבים ומבקרים בהם לא נפתרה הבעיה באמצעים היומיומיים יותר, יש לפנות למרפאה פרוקטולוגית. ישנם מספר סוגי ניתוחים, הנקבעים לפי מהות הבעיה אך מטרת כולם היא להביא לשיפור באיכות חיי המטופל. הוא נעשה בהרדמה מלאה או מקומית ותקופת ההחלמה אורכת כשבועיים שלושה. הניתוח נחשב יעיל מאוד ושיעור הסיבוכים בו נמוך.

השאר תגובה

האימייל שלך לא יפורסם.

גלול למעלה