עמוד ראשי / הריון ולידה / כמה יעלה לך ללדת? בחני את עצמך – איזה סוג של הריונית את?

כמה יעלה לך ללדת? בחני את עצמך – איזה סוג של הריונית את?

Newborn baby - feet in father handמדינת ישראל 2014 היא בין המדינות המובילות בעולם במספר בדיקות ההיריון לאישה. הפחד מהנטל הנפשי והכלכלי המגיע עם ילדים שונים או לא בריאים, הציפייה לילד המושלם או הדאגה לילד שמתחילה כבר מהבטן, מביאות אותנו לערוך בדיקות לאורך כל חודשי ההיריון. ההוצאה על בדיקות ההיריון משתנה מהריונית להריונית.

בהנחה שאת מבצעת את סדרת הבדיקות השגרתית המקובלת בארץ, בדקי איזו סוג הריונית את וכמה צפוי לעלות לך ללדת.

בחני את עצמך, סכמי את הנקודות בשאלות הבאות:

א. באיזו מידה חשוב לך לבצע סקירה מערכות אחת לפחות?
(1 נק') זה לא בסל אז כנראה שלא צריך
(2 נק') רק אם הרופא ימליץ
(3 נק') אבצע סקירה אצל אחד הרופאים מהקופה שלי
(4 נק') אבצע סקירת מערכות ורק באופן פרטי

ב. עד כמה היית רוצה להיות במלונית אחרי הלידה?
(1 נק') מלונית- בשביל מה? בזבוז כסף
(2 נק') רק אם יהיה מבצע כדאי במיוחד
(3 נק') בילד ראשון חובה, אח"כ רק אם יוצא
(4 נק') שילמתי דמי רישום למלונית לפני הלידה

ג. השלימי, בהריון שיגרתי:
(1 נק') אבצע בדיקות שכלולות בסל הבריאות. אם אני לא זכאית – לא אבצע את הבדיקות
(2 נק') אבצע בדיקות שאינן כלולות בסל, אך רק מה שיש בתוך הקופה
(3 נק') אבדק על ידי אחד הרופאים המובילים בתחום, גם אם אינם עובדים עם הקופה אליה אני שייכת
(4 נק') אבדק על ידי רופא מספר 1 בתחום, גם אם אינו עובד עם הקופה אליה אני שייכת

ד.במידה והיה חשד לסיבוך או מקרה בעייתי בהריון:
(1 נק') אעשה מה שכלול בסל הבריאות, אם אני לא זכאית לא אבצע את הבדיקות
(2 נק') אבצע בדיקות שאינן כלולות בסל, אך רק מה שיש בתוך הקופה
(3 נק') אבדק על ידי אחד הרופאים המובילים בתחום, גם אם אינם עובדים עם הקופה אליה אני שייכת
(4 נק') אבדק על ידי רופא מספר 1 בתחום, גם אם אינו עובד עם הקופה אליה אני שייכת

ההריונית הממלכתית – הריון ללא עלות (1-4 נקודות)
המדינה מספקת בחינם (באמצעות קופות החולים) חבילה מוגבלת לתקופת ההריון, הכוללת מעקב הריון אצל רופא נשים, בדיקות דם שיגרתיות ומספר מצומצם של בדיקות גנטיות. בנוסף מסופקות מספר בדיקות נוספות להריון תאומים, ובדיקות בהתאם להמלצות גנטיקאים ולגיל האישה. יחד עם זאת, כמעט אף משפחה לא מוותרת על אבחון באמצעות שקיפות עורפית, גם כאשר לא מדובר בהריון מרובה עוברים, סקירת מערכות והתבחין מרובע (חלבון עוברי). במידה ולא הצטרפת לתוכניות של קופות החולים, הוצאה על בדיקות אלו צפויות לעלות בין 1700 לכ- 2500 ₪. ישנן בדיקות נוספות אשר נשים רבות לא מוותרות עליהן, כגון סקירת מאוחרת ובדיקת מי שפיר, אשר צפויות לעלות במקרה זה כ- 1500 עד 4500 ₪ נוספים.

ההריונית הממוצעת – ביטוחים משלימים בקופות החולים (5-8 נקודות)
הביטוחים המשלימים בקופות החולים, או בשמם הרשמי "שירותי בריאות משלימים" (שב"ן), מציעים רשימה ארוכה של רופאים הנמצאים בהסדר עם הקופה. כמו כן, תכניות אלו של קופות החולים מכסות הוצאות עבור בדיקות דם ובדיקות אולטראסונד, כגון סקירות ושקיפות עורפית, באופן חלקי או כמעט מלא. הצטרפות למסלול המשלים בקופות החולים עולה לזוג צעיר עם ילד בין 100 ל-170 ₪ לחודש, תלוי בקופת החולים ובתכנית הנבחרת. אישה המבוטחת בביטוח משלים בקופה, ללא ביטוח פרטי, ומעוניינת לבצע בדיקות סטנדרטיות, מעבר לניתן בסל הבריאות הממלכתי, צפויה לשלם כ- 600 ₪ במסלול השתתפות עצמית (ביצוע הבדיקות במכונים שבהסדר). ישנן בדיקות המבוצעות על ידי נשים רבות, כגון סקירת מערכות נוספת (מאוחרת) ובדיקת מי שפיר, אשר יכולות לעלות כ- 900 עד 3000 ₪ נוספים. סכום זה לא כולל ביצוע בדיקות נוספות והתייעצות עם רופאים מומחים במידה ועולה הצורך. במידה וישנו סיבוך בהריון, יכולות ההוצאות לעלות עד 10,000 ₪ נוספים, תלוי בגובה ההחזר בכל אחת מהתוכניות.

ההריונית היסודית – קופות החולים או/וגם בחברות הביטוח – מסלול פרטי (9-12 נקודות)
היום ישנן יותר ויותר נשים המבוטחות גם בביטוח המשלים בקופת החולים וגם בביטוח בריאות פרטי. נשים אלה יכולות לבחור מתוך מגוון רחב יותר של רופאים ובדיקות, ובנוסף לקבל החזרים נוספים עבור התייעצויות ובדיקות המבוצעות באופן פרטי. ישנם הריונות עם תוצאות של בדיקות שאינן חד משמעיות, הריונות עם מצבים מורכבים, בהם ניתן להניח שרופא בעל ניסיון רב יוכל לזהות מקרים נדירים. במקרים אלה צריך לעיתים לקיים התייעצויות עם הרופאים המנוסים ביותר, אשר ראו מקרים רבים, שונים ונדירים ואלו מקבלים באופן פרטי בלבד. עלות זו יכולה להגיע לסכומים גדולים מאוד.

אחד היתרונות המרכזיים של ביצוע בדיקות והתייעצויות אלו באופן פרטי הוא היכולת לבחור את הרופא המנוסה ביותר, מבלי להיות תלויים בקופות החולים השונות. יתרון חשוב נוסף הוא שרופא המקבל באופן פרטי, מקדיש בדרך כלל זמן רב, מחשבה מעמקיה לבעיה שנוצרה ולניתוח תוצאותיהן של בדיקות, זאת בהשוואה לרופא אליו מגיעים דרך קופת חולים. במערך הציבורי יש יחסית מעט זמן לכל מטופל ועל כן לרוב ההתייעצויות מקיפות פחות. ישנן תכניות מסוימות בקופות החולים המספקות החזרים משמעותיים לבדיקות בתקופת ההיריון והלידה. כאשר מדובר בביטוחים המשלימים, ההבדלים בין הקופות יכולים להיות גדולים, ולכן מומלץ מאוד לבדוק מהי התכנית המשתלמת ביותר לתקופת ההיריון ובכך לחסוך סכומים גדולים. הביטוח הפרטי מכסה חלק משמעותי נוסף מהבדיקות אשר מבוצעות באופן פרטי. ישנן פוליסות בחברות הביטוח המחזירות למבוטחות סכומים של עד 2,500 ₪ לכל הריון.

ההריונית היוקרתית – שירותים נוספים (13-16 נקודות)
כיום, יותר ויותר נשים מתעניינות בשירותים נוספים כגון דולה (תומכת לידה), מיילדת פרטית, מלונית אחרי לידה, יועצת הנקה, שימור דם טבורי ועוד. שירותים אלו נחשבים לרוב כמותרות, הן בשל העלויות הגבוהות והן משום שהם לא נכללים בפוליסות של הביטוחים המשלימים בקופות החולים. קופות החולים בתכניות פלטינום המורחבות וחברות הביטוח יכולות להחזיר חלק נכבד מההוצאות אלו, עד אלפי שקלים להריון. הצטרפות למסלול פלטינום בקופות החולים עולה לזוג צעיר עם ילד בין 210 ל- 270 ₪ לחודש, תלוי בקופת החולים ובתכנית הנבחרת.

לסיכום, במידה ואת מעוניינת להגיע לרופאים פרטיים, לצרוך שירותים נוספים במהלך ההריון והלידה או חוששת מסיבוך רפואי כלשהו, כדאי לך לבדוק את ההרחבות על השירותים המשלימים. ניתן לתכנן מראש ולהרחיבם רק לתקופת ההיריון והלידה (ולא לשכוח את תקופת האכשרה הנדרשת בפוליסה).

הכותבת היא אביגיל (גילי) כהן, אמא לשתי בנות, בעלת אתר http://www.mama2b.co.il/ הפורטל המוביל לתכנון הריון ולידה בישראל

השאר תגובה

האימייל שלך לא יפורסם.

גלול למעלה