עמוד ראשי / אמהות / לצאת לעבוד אחרי שנים של גידול ילדים

לצאת לעבוד אחרי שנים של גידול ילדים

לצאת לעבוד אחרי שנים של גידול ילדים – מאיפה מתחילים?

בחברות מסורתיות שונות האימא קושרת את התינוק על גבה ויוצאת לעבוד בשדה אך החברה המערבית המודרנית טרם מצאה את הדרך לשלב בצורה נכונה בין פרנסה וקריירה לגידול ילדים. אמהות רבות מרגישות שחופשת הלידה שניתנת על-פי החוק – שישה חודשים, מתוכם רק שלושה חודשים בתשלום, אינה מספיקה. האם בגיל חצי שנה ניתן בלב שקט להכניס תינוק למסגרת של משפחתון ולחזור למקום העבודה? הרבה אמהות בוחרות להישאר בבית תקופה ממושכת יותר של שנה – שנתיים, וכאשר בהמשך יש לידות נוספות זה יכול להסתכם בשנים של יציאה ממעגל העבודה וגידול ילדים. ישנן גם משפחות בהן האב בוחר להיות זה שנשאר בבית עם הילדים, אך זה נדיר יותר. בכל אופן, תקופה זו מגיעה לקיצה בסופו של דבר, כאשר הילדים גדלו והשתלבו במסגרות חינוכיות או כאשר ההורה עצמו מרגיש צורך לחזור לעבודה. לפעמים המצב הכלכלי בבית מחייב לחזור למעגל העבודה, ולפעמים מדובר בצורך להגשמה עצמית בתחום המקצועי ורצון לשינוי. החזרה למעגל העבודה לאחר שנים שהוקדשו לגידול ילדים היא צעד לא פשוט. אז כיצד עושים זאת ומאיפה מתחילים?

הכשרה מקצועית
פעמים רבות הצעד המקדים לחיפוש עבודה וראיונות עבודה הוא הכשרה מקצועית נוספת. לפעמים תרגישי צורך ברענון בתחום המקצועי שלך ותרשמי להשתלמויות שונות ולפעמים תבחרי בהסבה מקצועית כגון תכניות להסבת אקדמאים. אמנם מדובר על "לחזור" לעבודה, אך את לא באמת "חוזרת" אחורנית למה שהיית קודם. את כבר לא אותה אישה שהיית לפני הלידה והאימהות וגם שוק העבודה עבר שינויים בינתיים. יכול להיות שגילית תחומי עניין חדשים או שאת רוצה לנצל את הכישורים שרכשת באימהות גם בתחום המקצועי של עבודה עם ילדים. יכול להיות גם שהדרישות של המקצוע הקודם אינן מתאימות לך כעת כאימא לילדים. למשל, שעות עבודה ארוכות בתחום ההייטק או משמורות לילה כאחות בבית חולים. במקרים אלו יתכן ותבחרי בהסבה מקצועית. הצעד הראשון הוא כמובן לקבל החלטה- מה את רוצה לעשות ומהי התמונה שלך להמשך דרכך המקצועית. במקרה ואת זקוקה לייעוץ והכוונה בקבלת ההחלטה, ניתן לפנות לגורם מקצועי כגון מאמנת אישית.

מציאת עבודה
השלב הבא יהיה מציאת מקום עבודה והוא כולל חיפוש הצעות עבודה, כתיבת קורות חיים וראיונות עבודה. הצעות עבודה ניתן למצוא דרך האינטרנט או במדורים בעיתונים, אך כדאי גם לנסות להפעיל קשרים של משפחה, חברים או עמיתי עבודה ישנים. לראיונות עבודה כדאי להתכונן, למשל לחשוב על שאלות אפשריות ולנסח מראש תשובות, אך גם להשאיר מקום לספונטניות ולא לדקלם תשובות בעל-פה. לא פחות חשובה היא ההכנה הרגשית – להרגיש שיש לך מה לתת ולהגיע עם בטחון עצמי. טבעי שתרגישי גם חששות וחוסר בטחון אחרי שלא עבדת במשך כמה שנים. אך גם השנים הללו בהן עסקת בגידול ילדים נתנו לך משהו שאת לוקחת אתך להמשך הדרך – יותר בשלות רגשית, ידע וניסיון בתחום החינוך ועוד.

חזרה לעבודה והסתגלות לשינויים
מצאת עבודה וזה מרגש ומשמח, אך החזרה לעבודה גם עלולה להיות לא פשוטה מבחינה רגשית. מדובר בשינוי גדול בשגרת החיים שלך ולשם כך נדרשת תקופת הסתגלות. גם אם כבר הרגשת שאת משתגעת מלהיות לבד בבית עם הילדים, עדיין יתכן שכעת את חשה אובדן – אובדן של החופש לנהל את סדר היום שלך ואובדן הזמן שהיה לך יחד עם הילדים. כעת הזמן שלך מתחלק בין מקום העבודה לגידול ילדים ומטלות הבית וסביר להניח שתרגישי עומס רגשי ועייפות פיזית. החדשות הטובות הן שתקופת ההסתגלות לשגרה החדשה היא זמנית ואחריה יהיה קל יותר. החזרה שלך לעבודה גם מצריכה חלוקת תפקידים חדשה בין בני הזוג בנוגע למשימות השונות של גידול הילדים והחזקת משק בית. גם הילדים מצידם יחוו תקופה של הסתגלות למסגרת החדשה שלהם. על מנת להקל עליהם ועלייך, מומלץ למצוא עבודה רק לאחר שהילדים עברו תקופת הסתגלות זו בהצלחה.

השאר תגובה

האימייל שלך לא יפורסם.

גלול למעלה