עמוד ראשי / תינוקות וילדים / עיסוי תינוקות

עיסוי תינוקות

עיסוי תינוקות – מאת טל גת

זה מצחיק איך לפעמים אנשים חווים סיטואציות, ונראה להם שזה מיוחד, ורק להם זה קורה.. אבל למעשה חוויה זו משותפת לעוד רבים. כמה הייתה יכולה להקל עלינו הידיעה הזו שאנחנו חושבים זהה? הייתי בביתו של אלעד, תינוק מתוק ושמח בין חמישה חודשים, עיניים כחולות כים, עור לבן ועדין, ונראה פעלתן וערני ביותר. חיכיתי שאמו תסיים להניק אותו ואז נוכל להתחיל בעיסוי כשהוא רגוע יותר. אלעד הוא ילד חמישי, מה שאומר שאמו כבר מנוסה, ויש לה רזומה בגידול ילדים. לכן קצת הופעתי שהיא עוד לא התנסתה אף פעם בעיסוי תינוקות..אף פעם לא מאוחר מידי.. (כנראה שגם אחיה חשב שהגיע הזמן ולכן הזמין אותי). ישבנו על המזרן בחדר, הכי נוח ובטיחותי להתחיל לעסות למטה – על הרצפה. אני- מסבירה על אמצעי הבטיחות והזמנים המומלצים ביותר לעיסוי, ואמו- מפשיטה את אלעד עם חצי התנצלות, שהוא לא כל כך רגוע כעת, והיא לא בטוחה שהוא ישתף פעולה, ולגבי הבטן אין סיכוי שיסכים לשכב עליה ועוד בטח אחרי האוכל, ובכלל אם הוא יהיה רגוע ל 3-4 דקות זה יהיה נפלא.

חייכתי. זו כנראה לא תהיה הפעם האחרונה שאני עוד אשמע את זה. אמרתי לאלעד: "שלום, אני טל, נעים להכיר אותך, קבלת מתנה מקסימה מהדודים האוהבים שלך, והיום נלמד להכיר את הרגליים, הידיים, נעשה ביחד עיסוי". הוא הסתכל עליי במבט בוחן, כאילו לא סגור מי אני ומה אני בעצם הולכת לעשות, מזווית עיני ראיתי שגם אימו בוחנת ותוהה, מה יירקם מהמפגש המוזר הזה. (מדהים לראות את הדמיון בין ההורה לילד כבר בגיל כל כך צעיר .. ).
לקחתי מעט משמן השקדים, שזה שמן עדין ובטוח לתינוקות, גם לnew born. לשמן אני מוסיפה עוד כמה טיפות אהבה ורוגע של שמנים אתריים המותרים לגיל הזה. זה לא חובה להוסיף את הניחוחות הללו, אך יותר משמעותי שהוא יהיה מכבישה קרה ואם אפשר אורגני. שפשפתי את ידי עם מעט מהשמן מעל ראשו של אלעד. זה הסימן הראשון שלנו, שהוא יהיה הסימן הקבוע בהמשך של אמו או מי שימשיך את העיסוי: סוג של שלום ובקשת רשות. בהמשך הוא ילמד לקשר בקלות בין תנועה זו לבין התחלת העיסוי. יהיה מוכן לבאות, ואם לא יתאים לו נלמד לקרוא את שפת גופו ולהבין זאת. בכך נלמד גם לכבד את רצונו.

עם מעט מהשמן התחלתי בתנועות הפתיחה על רגלו הימנית, זה לא משנה מאיזה רגל מתחילים, אך כן כדאי להתחיל ברגליים- לא פולש מידי בתור התחלה. התנועות הן איטיות ומחבקות, והכיוון הוא ממרכז הגוף החוצה. מעין יצירת גבולות ותיחום בשבילו. כך הוא לומד להכיר את גופו. אלעד הסתכל עליי במבט מרוכז, היה בעיניו משהו מצפה וסקרן. חזרתי על הפעולות כמה פעמים: כך הוא לומד להכיר את התנועה, את המגע, כך נוצר הקשר. במקביל אמו שאלה שאלות, על כיווני התנועות, איך בדיוק לעסות וכו'..אבל אי אפשר היה להתעלם מהמבט המופתע שלה, בעיקר כשליטפנו את הרגל השנייה, וכבר עברו יותר מ4 דקות ואלעד רגוע – כמו מאשר לנו: "תמשיכו, אני נהנה".

לאחר מכן אמו התנסתה וחזרה על התנועות, בהתחלה בהיסוס, ובהמשך בתנועות יותר בוטחות. עברנו לידיים העדינות ולאצבעות המתוקות שבתנועות העיסוי נפתחו והתיישרו. כבר כמעט 20 דקות, אנחנו מתנסות יחד בעיסוי, יושבות בניחותה על המזרן כשאנחנו מפטפטות, שואלות שאלות, ולומדות יחד להכיר את אלעד. אמו נהנתה לראות איך אלעד מסתכל עליה בעיניים. כולו קשוב ורגוע.
"עכשיו נהפוך אותך על הבטן ונלמד להכיר את הגב שלנו" אמרתי לאלעד. "זו תנוחה שהוא לא אוהב. נעשה את זה צ'יק צ'ק כי הוא בד"כ בוכה על הבטן" הזכירה לי אימו. הבטחתי לה כי אם הוא יבכה ולא יהיה לו נעים לא נעשה לו עיסוי, אין טעם שיסבול. "בואי ננסה, זה גם חשוב שישכב על הבטן".

הפכנו אותו בעדינות ואמרנו "שלום לגב". אמו התיישבה מולו, ובעודי מעסה בעדינות את הגב- אלעד ניסה להרים את הראש לכיוון אמו. "הוא לא בוכה!!" היא כמעט צעקה, "זה מדהים, הוא סוף סוף מוכן לשכב על הבטן…"
האמת, כבר ממה שהכינה אותי – גם אני הופתעתי, בסך הכול אלעד שכב על " מיטת העיסוי" כמעט 30 דקות! זה באמת הרבה לתינוקות ובטח בפעם הראשונה. חשוב לדעת שאין דבר כזה – יותר מידי עיסוי. העיסוי הוא דרך נוספת של יצירת קשר של ההורה עם התינוק, ואם זה נעים לתינוק והחוויה היא טובה זה עוזר לBONDING ובניית אמון בין התינוק להורה. אבל בסך הכול אפשר להסתפק אפילו בחמש דקות של עיסוי, זה גם מספק.
העיסוי הסתיים כשאמו של אלעד הרימה אותו לחיכה בתנועות ערסול. זה עוד סימן שיראה לו שכעת נגמר העיסוי ועכשיו נהנים מחיבוק מרגיע ומהנה. זה גם עוזר לחוויה המקרבת של שניהם יחד. בשבוע לאחר מכן כששוב נפגשנו וחזרנו על העיסוי כשאנו מתנסים באזורים נוספים- ספרה לי אימו שלאחר העיסוי אלעד מייד נרדם לשנת בוקר מאוחרת של למעלה משעתיים.

טל גת, רפלקסולוגית בכירה
עיסוי נשים בהריון והדרכת עיסוי תינוקות
מוצרי טיפוח וטיפול אורגנים בהתאמה אישית
www.gattal.com
054-4592617

השאר תגובה

האימייל שלך לא יפורסם.

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

גלול למעלה