עמוד ראשי / אמהות / על הנקה בימים הראשונים

על הנקה בימים הראשונים

הנקהמיד לאחר הלידה, בחדר לידה זה השלב האידיאלי להניק את התינוק. הוא בד"כ ערני ומחפש את הקירבה והחום של אמא שלו. ביממה הראשונה זה בסדר אם הוא לא יונק בתדירות גבוהה מאחר והתינוק עדיין מלא ממי השפיר. כן יש לנסות להאכיל אותו לפחות כל 3 שעות, ואם הוא מסרב לינוק אפשר לסחוט לכפית ולתת לתינוק.

ביממה השנייה ובמיוחד בלילה התינוק כבר יתעורר…רוב התינוקות אפילו מבקשים לינוק כל הלילה ואז אנחנו ישר נבהלות וחושבות שאין חלב, זה לא נכון, התינוק בעצם מעודד את ייצור החלב ומגדיל אותו ולכן בד"כ ביום ה-3 כבר תתקיים מלאות בשד אפילו עד כדי כאב. חשוב להניק כמה שיותר, אפשר להקל עם מעט סחיטה או שאיבה אבל רק עד להקלה של המלאות ולא להגיע למצב של ריקון השד. יש נשים שלא תמיד מרגישות את המלאות ביום ה-3 ונכון, החלב יכול להגיע גם ביום ה-4 או ה-5 אבל חשוב ליצור קשר עם מדריכת הנקה מוסמכת שתבוא ותבדוק ותעזור.

חשוב לי להוסיף שבבית החולים עלולים לומר לך שאין חלב והתינוק רעב ולכן ישר לתת תמ"ל, אם את בוחרת לעשות זאת חשוב שתדעי שקיבה של תינוק היא קטנה ובקבוק של 60 מ"ל זה המון! בימים הראשונים אמורים לאכול בין 5-10 cc בהאכלה!

בימים הראשונים אנחנו נצפה לפחות ל-8 הנקות ביממה, 3 חיתולי קקי ו-6 חיתולי פיפי כאשר היציאות הראשונות יהיו בצבע שחור בגלל המיקוניום ואחרי כ-3 ימים היציאה צריכה להיות בצבע חרדלי. חשוב להניק את התינוק כבר בסימני הרעב הראשוניים: הזזת הידיים והרגליים, הוצאת לשון, הזזת הראש מצד לצד ולא לתת לתינוק להגיע למצב של בכי כי אז הוא יגיע לשד ויירדם ולא יבצע את העבודה 

חשוב בימים הראשונים ועד 6 שבועות מהלידה לתת לתינוק לאכול מתי שרוצה, בהנקה אין שעון וחלב אם מתעכל בקיבתו של התינוק תוך שעה וחצי ולכן זה יכול לפעמים להיראות שהם כל הזמן יונקים, זה בסדר אל תשכחו אמהות יקרות שהם זה עתה יצאו מהרחם בו שהו 9 חודשים, קרובים אליכן, מרגישים את הלב והנשימות שלכן ופתאום אנחנו מגיעים הביתה ומצפים מהם לישון בעריסה היפה שהבאנו עבורם והכנו וסידרנו. אז לרוב התינוקות ירצו ידיים, ירצו להיות קרובים לאימא, לריח, ללב וזה בסדר גמור לאפשר להם, הם לא מפונקים! ותאמינו לי מגיע שלב שבו הם יתעצבנו על כל חיבוק ונשיקה שתרצו לתת אז נצלו את הזמן הזה.

אם אתן כן רוצות "לספור" את השעות ולעקוב, כמובן שהספירה מתבצעת מהרגע שהתינוק התחיל לינוק ולא ממתי שסיים הארוחה. אני מציעה לכן לפחות בהתחלה לעשות טבלה ולעקוב כמה ארוחות יש ב-24 שעות וכמה פיפי וקקי – זה המדד הכי נכון וטוב להנקה יעילה. כמובן שכל מה שאני כותבת כאן זה האידיאל ולצערנו לא תמיד האידיאל מתקיים וההתחלה בהנקה יכולה לפעמים להיות גם קשה! אם את מתקשה להניק, אם התינוק מתקשה לתפוס את השד ולינוק, אם את פצועה וכואבת, אם יש עיכוב בהגעת החלב או יציאות לא מספקות, זה הזמן לקרוא לאשת מקצוע שתעזור!

ספיר כהן
מדריכת הנקה מוסמכת ומלווה אמהות לאחד לידה
טל: 050-7734513

השאר תגובה

האימייל שלך לא יפורסם.

גלול למעלה