עמוד ראשי / הריון ולידה / הנקה / על הנקה – להניק או לא להניק זו השאלה?

על הנקה – להניק או לא להניק זו השאלה?

מורן אייזנשטיין משתפת לאתר emush על הנקהעל הנקה – להניק או לא להניק זו השאלה? – מאת מורן אייזנשטיין   

עוד בהיותך בהריון השאלה הזו על הנקה מעסיקה אותך. להניק או לא להניק ? את קוראת בכול מקום אפשרי על הנקה וכמה זה טוב לתינוק. כולן משכנעות אותך כמה זה חשוב. גם כאלו שבכלל לא הניקו. את מתלבטת, כמוני. בהתחלה נראה לי ש הנקה זה הדבר הכי מחבר וקסום בעולם. אבל חודש לפני הלידה החלטתי שזה לא בשבילי. לא הייתה לי סיבה חד משמעית. פשוט הרגשתי שזה לא בשבילי. אני מכירה את עצמי ואת האופי שלי. לי לא מתאים להניק בבתי קפה ומסעדות ובכלל בציבור. להניק בעיניי בלבד נתפס כשיעבוד. ואני לא חושבת שהייתי עומדת בזה.

רציתי להיות חופשיה ולחזור לעצמי ולחיים שלי מהר, ולתת למישהו אחר לעזור לי עם הבקבוק. עוד לא ידעתי שיהיו לי תפרים אבל כנראה חזיתי את העתיד. בדיעבד לא יכולתי להניק כי הייתי צריכה לקחת כדורים לכאבים ואנטיביוטיקה. יש כ"כ הרבה דברים להתמודד איתם אחרי הלידה. ולהתחיל לחשוב האם הילד בוכה כי אכל מספיק או לא – לי זה היה קצת קשה. כשבאתי לבייבי לתינוקייה להאכיל אותו, ראיתי הרבה אימהות מניקות. כול אחת מאחורי וילון. ואני שומעת אותן מדברות עם האחות. כמה הן לא יכולות יותר, וכמה התינוק בוכה, והן לא יודעות אם הוא אכל או לא, וכמה אכל. הנקה – או שזה בא טבעי וקל או שזה סיוט. אחת אמרה שכול החזה שלה פצוע. אחת בכתה ואמרה שהיא לא מסוגלת יותר. ועוד מישהי בכתה שהיא רוצה לישון ושהיא ממש עייפה.

בבית החולים כל פעם שהתינוק בוכה, מכריזים את השם שלך ברמקול כדי שתבואי להניק. בלילה מתקשרים אלייך לפלאפון. עושים השכמה לכול האימהות בשעה 05:00 בבוקר. לקחת את התינוק לחדר, להניק ולהחליף חיתול. אני ממש מבקשת ממך שתשימי לב, אחרי המקרה העצוב והנוראי שקרה, של יולדת שהניקה ונרדמה על התינוק והוא נפטר. תשימי לב, ותהיי עירנית לעצמך כך שאם את מרגישה שאת עייפה תבקשי עזרה. שמישהו ישב לידך ויראה שסיימת להניק. זה מקרה שקרע את ליבי. אני לא מבינה איך נותנים לאימהות שכ"כ עייפות אחרי לידה להניק לבד בחדר. הרי ברור שרוב הסיכויים שתירדמי יחד עם התינוק. צריכים להיות יותר זהירים בקטע הזה.

בהמשך לישיבה שלי בתינוקייה בעודי נותנת בקבוק לבייבי, ושומעת את כול האימהות המתוסכלות, הייתי די שמחה עם ההחלטה שלי. אני עם הקטן שלי יושבת כשהוא אוכל מבקבוק, מבסוט על חייו ואני רגועה. יכול להיות שבילד הבא הרצון שלי להניק ישתנה. אני אהיה יותר בשלה יותר, רגועה יותר, ואולי תהיה לי לידה בלי תפרים ויהיה לי יותר כוח נפשי להניק מי יודע? בלידה הזאת זה לא היה בשבילי ואני מאד מרוצה מההחלטה שלי. לא היו לי שום נקיפות מצפון או תחושה שאם אני לא אניק אני לא אהיה אימא טובה. אני יודעת שאני אמא הכי מדהימה בעולם ואני אתן לילד שלי את מלוא אהבה – הנקה ממש לא קשורה לזה.

קראתי הרבה מחקרים בריאותיים בנושא הנקה וחשיבותה, אך הבריאות הנפשית שלי כאדם לא פחות חשובה. מי שיכולה להניק וזה בא לה טבעי ובכיף אז כמובן שאני הכי בעד. אני משתפת לנשים שמתלבטות או שכן מניקות וקשה להן. אחרי הלידה ישאלו אותך לגבי הנקה. במידה וההחלטה שלך תהיה שלא להניק ייתנו לך 2 כדורים שיפסיקו לך את החלב. אין דרך חזרה. אז תחשבי טוב טוב עם עצמך האם להניק או להניק? כול אישה מתמודדת אחרת עם הריון, לידה ו הנקה. רק את מכירה את עצמך הכי טוב. את תמיד יכולה לנסות להניק ואם לא תתחברי או יכאב לך או כול דבר אחר – להפסיק.

גם פה ינסו לשכנע אותך ולהגיד לך כמה זה חשוב שתניקי. אבל את תעשי מה שנכון עבורך ולנפש שלך – התינוק שלך יגדל טוב גם עם סימילאק או מטרנה. וכשהוא יהיה גדול הוא בטח לא יזכור האם הנקת אותו או לא. ותזכרי את מה שהכי חשוב: הנקה – היא לא מדד לאהבה!!! אז אם את מניקה בהצלחה ושתסתגלי לזה בקלות. אם יש לך טיפים להנקה או רצון לשתף בחוויה כמובן שזה יהיה מבורך. כמו שלי לא התאים בלידה הזו להניק, יש כאלו שבטוח יש להן חוויות מדהימות מההנקה וזה תמיד חשוב לשמוע עוד צד בסיפור.

2 תגובות

 1. פאולה זוהר

  היי!
  קודם כל רציתי להגיד לך שאת ממש צודקת!!!!
  ההנקה היא דבר מאוד מאוד קשה (לי בכל אופן היה מאוד קשה)
  כל הכבוד לך על ההחלטה שלא להניק עוד מההתחלה,אני עכשיו ילדתי את בני השני ועם הראשון לא ממש הצלחתי להניק וכל העולם שיגע אותי כמה שזה חשוב ומצאתי את עצמי משועבדת לאוכל שלו,אם זה הנקה,שאיבה ,סימילאק עד שאמרתי די….פשוט הפסקתי..
  אם השני היה לי מלא חלב וידעתי שאני מניקה לאחר הלידה עד שהגעתי הביתה והתינוק יושב לי על הציצי שעה ויש לי עוד ילד בבית והכאב הנוראי והבכי הבלתי פוסק והעייפות, בקיצור הכל יחד,שמתי לב שאני לא מפסיקה לבכות ופחדתי שזה יגרר לדיכאון וכשבעלי שם לב שאני לא מפסיקה לבכות הוא התחנן שאני אפסיק להניק כי הוא היה בטוח שהסיבה לבכי זה בההנקה וכך היה,לקחתי כדורים והפסקתי להניק (מצפונית היה מאוד קשה להפסיק)
  ואז התחיל הגודש חחחחח זה פשוט לא נגמר…..עכשיו כבר יותר טוב…..
  בקיצור בילד הבא שלי אני אחשוב טוב טוב לפני שאני אתחיל בכלל להניק,נכון לא כולן בנויות לזה…..

 2. הי מורן,אני שמחה שהגעתי לפה ושמחה שאת נותנת במה לנשים להביע את דעתן ולייעץ לאמהות! אז אני דווקא חוויתי וחווה את ההנקה כבר עם הילד השני כרגע,בצורה מאוד חיובית ורוצה לספר לך ולאחרות שנושא ההנקה היה זר לי עד הלידה של בני הבכור. לא חשבתי על זה אפילו עד שהוא יצא מהבטן ומיד התחבר לי לשד. רק אז נזכרתי שיש דבר כזה שנקרא הנקה. ומה אני אגיד לך זה נהיה דרך חיים – הנקתי אותו קרוב ל3 שנים ואת הקטן אני עדיין מניקה הוא בן שנה כרגע..כן מודה תודה לאל זה בא לי בקלות אבל אני מכירה גם סיפורים שזה לא מגיע בקלות או לא מגיע בכלל בגלל ויתור מראש של האם ואני יכולה להגיד שאני חושבת שכל אמא צריכה לפחות בהתחלה להניק ולא לוותר על זה כי החשיבות של ההנקה והחוויה עצמה כל כך תורמת לקשר ולקרבה של התינוק אליך וזהו הרי יצור כל כך קטן וכל כך חסר אונים בהתחלה שכל מה שהוא צריך זה אוכל ,חום ומגע אמיתי. אין כמו חלב אם ,וזה נכון גם מבחינה בריאותית. כמו שאת לא תרצי לאכול תחליפי חלב או תחיליפי בשר או כל דבר שהוא בעצם תחליף ולא הדבר האמיתי והבריא – כך גם לתינוק שלך לא מגיע לאכול תחליף כימיקלי שאפילו לא מתקרב לדבר האמיתי. ולגבי הויתור על ישיבה בבתי קפה – זה לא נמשך לנצח ,הילד יונק תקופה כ"כ קצרה בחייו וזה הרי עניין של זמן ואת לא שמה לב איך עברה לה חצי שנה ומיד חוזרת לעצמך ולחיים שהיו לך כביכול לפני ..לי אישית אין בעיה לשבת ולהניק במקומות ציבוריים כי אני לא דמות מוכרת אז כמובן שאין לי בעיה של מבטים אבל אם הייתי דמות מוכרת בוודאי הייתי מניקה רק בבית . מה שחשוב בשורה התחתונה הוא לשים את היצור המושלם הזה בסדר העדיפויות,לחשוב רק עליו לתקופה,לתת לו את התנאים הכי טובים וזה אומר – להניק !
  לא לוותר זו חוויה מדהימה,מרגשת,טבעית בריאה והכי אימהית שיש.

השאר תגובה

האימייל שלך לא יפורסם.

גלול למעלה