עמוד ראשי / תינוקות / ברית מילה / על פדיון הבן

על פדיון הבן

פדיון הבן – מאת מורן אייזנשטיין          מורן אייזנשטיין משתפת לאתר emush על טקס פדיון הבן

לפני 3 חודשים, כשעדיין הייתי בהריון, הוזמנתי ל פדיון הבן של חברים. לצערי אני חייבת להגיד שלא ידעתי מה זה.
קצת בורות למי שיהודיה, אבל כול יום לומדים משהו חדש. מסתבר שזה משהו שחייבים לעשות לכול בן בכור שנולד לאימו היהודיה, למי שלא עברה הפלה, או ניתוח קיסרי. טקס פדיון הבן יכול להיות בסעודה גדולה או בטקס צנוע שכולל מניין גברים. את טקס פדיון הבן מבצע רק כהן, והאב צריך לפדות את בנו מהכהן תמורת חמישה סלעים, חמש מטבעות שהכהן או האב קונה וחובה לשלם על זה. כול סלע או מטבע כזה עולה 100 שקלים, כך שזה יוצא 500 שקל. הטקס עצמו נחמד, לא משהו מרגש כמו ברית, אבל מה שאותי מרגש זו גודל המצווה של פדיון הבן. הרבנית שלי אומרת שאסור לפספס את הברכה שבפדיון. כול מי שמשתתף בו כאילו צם 82 צומות (רק חבל שזה לא מתבטא גם במשקל כול הצום הזה), שזה פותח שערי שמיים לשפע, לבריאות וכול מה שאפשר לדמיין. נו שאני אפספס? אז אתמול בערב, ככה די ברגע האחרון, החלטנו לעשות את הפידיון. אמרתי לבעלי שאני לא רוצה לעשות מזה עניין גדול ולהתחיל להזמין מלא אנשים, משהו קטן ושיהיה מניין. הצעתי לבעלי לעשות את זה במשרד שלו. אם כבר שפע שיהיה שפע !! אני גרה בבית זמני והוא לא מספיק כדי להכיל 20 איש. היזמנו חברים קרובים, כהן שהרבנית שלי רותי אלבז הצדיקה הביאה, הזמנתי מהאינטרנט מגשי כיבוד ממש טעימים. פלטת גבינות, פירות, כריכים מיוחדים. יכולתי לבשל בעצמי אך לא רציתי שיתרגלו למטבח הפולני המשובח שלי. סתם, חוץ מחביתה, אין לי שמץ…

הטקס עצמו לקח רבע שעה. ממש קצר. בעלי קנה חזרה את אריאל מהכהן וכולם קיבלו ברכות. מה שאני באה להגיד זה שגם אם אין אפשרות לעשות משהו חגיגי מידי, לא לפספס את הטקס. אפשר לעשות במשרד, בבית או בגינה, ממש לא משנה. התשלום לכהן זה לפי מה שאת מרגישה לנכון ובדרך כלל זה עולה 450 שקלים. אפשר גם להביא כיבוד קל או להכין בבית כמה דברים. העיקר זו הברכה העצומה של הפידיון. תשאלי כול רב, זה יותר גדול אפילו מטקס הברית והאמת שזה היה נחמד. אריאל היה חמוד, לא הבין מה רוצים ממנו עכשיו. כאילו לא סבל מספיק בברית. הלבשתי אותו בלבן,נראה כמו ילד בר מצווה, והכהן אמר פדיון הבן זה מזל גדול לילד. ואיזו אימא תוותר על זה הרי?

7 תגובות

 1. אחת שמבינה

  מורן, כל הכבוד לך יישר כוחך על חיוק שאת נותנת לכל הבנות שרואות בך כמודל.
  דעי לך שיש לך זכות עצומה בעצם היותך "מורן אייזנשטיין" בדרך שבה בחרת ובאמונה שלך בבורא עולם. חזקי ואמצי וייתן לך ה ' הטוב כח לעשות חייל!!!

 2. בנות אתן ריגשתן אותי עם התגובה שלכן ,אני באמת ומכול הלב מקווה שבנות שילדו או בהריון ייכנסו לאתר הזה ויהיה להן מושג מה קורה לי לא היה ,תודה רבה ושישמור אתכן השם.

 3. אני שמחה בשבילך מורן וגם שמתי לב שהתחזקת מאוד כל הכבוד אשרייך שבורא עולם ישמור אותך ואת משפחתך

 4. רק רציתי לשתף ולומר שזה טקס מרגש ויפה אני גם עשיתי לבן שלי.את מבינה שהילד שלך שלך רק אחרי הפדיון והברכה של הכהן.שיהיה במזל לכל האימהות וגם לך מורן.

 5. היי שרה אז שתינו מבורכות רק שיהיה להם הרבה מזל וגם לנו אומרים שזה כזאת ברכה עצומה ואני כבר מרגישה מבורכת מקווה שגם את…כנסי אליי שוב ,אשמח שתכתבי תשתפי …אפילו שילחי תמונת הריון לאלבום ההריון הגדול שלנו…

 6. היי מורן
  הכי כיפ לי בעולם לקרוא את המאמרים וכל התוכן שקיים באתר שלך, הצטרפתי גם לדף בפייס. אנחנו מכירות בפנים מחיפה שתינו חיפאיות לשעבר..
  בכל אופן, אני מקווה גם לעשות את פדיון הבן ב"ה..
  יש תקופה מסוימת שצריך לעשות את זה אחרי הלידה?
  זה נשמע ממש נחמד.. וכל דבר שיש בו ברכה עושים 🙂
  תמשיכי ככה את מקסימה

 7. טקס פדיון הבן מדהים בהנחיית הזמר נתנאל כהן
  בקרו באתר: https://sites.google.com/site/NetanelKohen

השאר תגובה

האימייל שלך לא יפורסם.

גלול למעלה