עמוד ראשי / תינוקות וילדים / שימוש בחומרים טבעיים בחדרי ילדים

שימוש בחומרים טבעיים בחדרי ילדים

שימוש בחומרים טבעייםשימוש בחומרים טבעיים בחדרי ילדים – מדוע זה חשוב כל כך?

החיים המודרניים מרחיקים אותנו יותר ויותר מאורח חיים "טבעי". כיום, ניתן למצוא חומרים כימיים המזיקים לבריאות כמעט בכל דבר – באוויר שאנו נושמים, במי השתייה, במזון שאנו אוכלים, בחומרי הניקוי ומוצרי קוסמטיקה, בבתים, ברהיטים ובצעצועים של הילדים שלנו. לא פעם אנו רוכשים מוצרים "זולים" אך לא מודעים ל"מחיר" הבריאותי והסביבתי שאנו משלמים בשל כך.

עיצוב חדר הילדים היא משימה שדורשת מודעות ותשומת לב. אתם מתלבטים האם להשקיע במיטת קומותיים מעץ מלא או לקנות מיטה מסיבית שהיא זולה יותר? לפני שמחליטים, חשוב להיות מודעים להיבטים השונים של הבחירות הצרכניות שלנו. שימוש בחומרים טבעיים בחדרי ילדים לרוב ידרוש מאתנו יותר השקעה של מחשבה וכסף, אך היתרונות משמעותיים ביותר.

אלו חומרים אנחנו מכניסים לחדרי ילדים?
כיום, מרבית הצעצועים בחנויות עשויים מפלסטיק ומרבית הרהיטים עשויים מעץ תעשייתי. מה זה בעצם אומר "עץ תעשייתי?". הכוונה ללוחות הנוצרות מחיבור בין שבבי עץ מסוגים שונים בצרוף עם חומרים מלאכותיים, כאשר הכל מודבק יחד באמצעות דבק בשם פורמאלדהיד. בנוסף, הלוחות עוברים טיפול נגד טפילים באמצעות חומרים כימיים כגון פורמלין. לעומתם, קיימים בשוק גם רהיטים מחומרים טבעיים כגון רהיטי עץ מלא או רהיטי במבוק. מי שיצירתי, יכול אפילו לבנות בעצמו רהיטים מקרטון עבור חדר הילדים. באמצעות טכניקה שניתן ללמוד בקלות, הקרטון יכול להפתיע ולהפוך לכל רהיט שתרצו. רהיטים מעץ מלא (עשויים מעץ יער או חורש) יהיו יקרים יותר, אך בנוסף ליתרון הבריאותי והאקולוגי הם גם יותר עמידים לאורך השנים ומעניקים לחדר מראה יותר "חמים" ו"ביתי". גם בתחום הצעצועים ניתן למצוא צעצועי עץ עבודת יד אשר צבועים בצבעים לא רעילים על בסיס מים, או צעצועי בד ברוח האנטרופוסופיה. עם מעט יצירתיות, גם גרב ישנה יכולה להפוך לבובה ואין צורך להרבות בקניית צעצועי פלסטיק תוצרת סין אשר תוך כמה חודשים יהפכו ל"זבל".

ההיבט הבריאותי
כהורים, יש לנו אחראיות ליצור עבור הילדים שלנו סביבה בטוחה ובריאה ככל שניתן. ככל שהילדים צעירים יותר בגילם, כך הם יותר רגישים לחומרים כימיים שונים וחשוב למנוע חשיפה ממושכת לחומרים העלולים להזיק לבריאותם. בשנתיים הראשונות, הילדים חוקרים את העולם הסובב אותם באמצעות הפה, כך שחשוב ביותר להיות מודעים עם אלו חומרים הם באים במגע. בחירה ברהיטים וצעצועים מחומרים טבעיים היא צעד משמעותי ליצירת סביבה בטוחה יותר עבור ילדינו. לעומת זאת, ריהוט מעץ תעשייתי או שימוש בצבעים רעילים או מוצרי פלסטיק שונים עלולים להזיק לבריאות. למשל, דבק פורמאלדהיד המדביק את פלטות העץ התעשייתי פולט לאוויר גז הידוע כמסרטן. בנוסף, מחקרים מצאו קשר בין חשיפה ממושכת אל גז זה ובין נזקים בריאותיים שונים כגון הפרעות שינה ומחלות בדרכי הנשימה.

ההיבט הסביבתי- חברתי
מוצר נחשב ל"ידידותי לסביבה" בתנאים הבאים: תהליך הייצור אינו כרוך בזיהום סביבתי או בניצול עובדים, המוצר עשויים מחומרים מתכלים אשר אינם מזהמים כאשר הם מתפרקים ואינם מזיקים לבריאות המשתמש. כמו כן, ישנה חשיבות לכמות הקילומטרים שעשה המוצר על מנת להגיע אלינו (כלומר, ישנה העדפה לחומרים מקומיים) והאם המוצר עשוי ממשאבים מוגבלים או בעלי יכולת לחדש את עצמם (למשל, נפט הוא משאב מוגבל שהולך ונגמר, לעומת זאת במבוק הוא חומר שיכול להתחדש יחסית במהירות). כמובן שהדברים אינם "שחור ולבן" ואין כמעט אף מוצר שהוא אקולוגי במאה אחוז. למשל עץ הוא חומר טבעי ומשאב מתחדש, אך כריתה מוגברת של יערות מהווה נזק אקולוגי, בעיקר כאשר מדובר בכריתת יערות גשם או שאין במקביל נטיעה של עצים חדשים. בחירה שהיא ללא ספק אקולוגית היא לקנות או להשיג מוצרים "יד שנייה" ובכלל להפחית את ממדי הצריכה שלנו. למשל, אפשר להשקיע במיטה מעץ מלא, אבל יכול להיות שעבור הילדים זה יהיה יותר נעים ובטיחותי פשוט לישון במזרן על הרצפה. כמו כן, עדיף לרכוש מוצרים מיצרנים קטנים ומקומיים, מאשר לממן תאגידים בינלאומיים אשר לרוב מנצלים עובדים ופוגעים בסביבה.

מדוע בעצם חשוב לקחת בחשבון את ההיבט הסביבתי? כהורים, יש לנו אחראיות להשאיר אחרינו עולם אשר יאפשר לדורות הבאים להמשיך ולהתקיים בצורה בריאה ומאוזנת.

על הכותב מורן אייזנשטיין

Related Posts

השאר תגובה

האימייל שלך לא יפורסם.

גלול למעלה