עמוד ראשי / זוגיות / רילוקיישן עם ילדים

רילוקיישן עם ילדים

moving houseרילוקיישן עם ילדים – איך נערכים? מה לארגן מראש? מה היתרונות למשפחה?

רילוקיישן, מעבר למדינה אחרת במסגרת העבודה, הוא בדרך כלל מאורע משמח ומרגש ונחשב להטבה, ובמקרים מסוימים גם לקידום. רבים העובדים המעתיקים את מקום מושבם לחו"ל ברילוקיישן ביחד עם המשפחה, על טפה וילדיה. מכיוון שכך, כבר יש בעלי ניסיון שיוכלו להעיד ולספר לכם הכול על רילוקיישן עם ילדים.

איך נערכים לרילוקיישן עם ילדים?
ההכנות למעבר מקיפות כמה תחומים: הכנה פרקטית והכנה נפשית ורגשית, של כל המשפחה. מן הצד הפרקטי כדאי להתחיל להתכונן למעבר מבעוד מועד, שכן העבודה רבה. בתור התחלה, בררו פרטים על היעד שלכם: מזג האוויר, אופי העיר, אפשרויות המגורים ועוד. אם אפשר, סעו לסיור מקדים בעיר ובאזור. אחד הדברים החשובים שיש להחליט הוא מה יהיו מוסדות הלימוד של הילדים. יש כמה אפשרויות. ישראלים רבים, גם חילונים, מעדיפים לשלוח את הילדים למוסדות לימוד יהודיים. אחרים מעדיפים דווקא לשים דגש על הקניית התרבות והשפה המקומית ולכן יעדיפו בתי ספר מקומיים – ציבוריים או פרטיים – או בינלאומיים.

בחירה של בית או דירה צריכה לכלול גם היא את צורכי הילדים – בדרך כלל עדיף להתיישב בשכונות של משפחות, בחברת ילדים נוספים. יש מי שחשוב להם בית עם גינה, או פארקים בקרבת מקום – כל אלה דברים שישפיעו רבות על חיי היום-יום שלכם ולכן כדאי להקדיש להם מחשבה. מבחינה לוגיסטית ובירוקרטית יש כמה דברים עיקריים לטפל בהם, ובעיקר – הובלת חפצים וביטוח. משפחות רבות מעדיפות לצמצם את מספר הפריטים להובלה, ולשכור או לקנות כל מה שצריך ביעד החדש. זו בחירה חכמה למדי, אך כדאי לא לוותר על חפצים ורהיטים בעלי ערך סנטימנטלי, בעיקר עבור הילדים – צעצועים, ספרים וחפצים שיזכירו להם את הבית יכולים לרכך את המעבר בצורה משמעותית.

הביטוח הוא נקודה משמעותית. חשוב לבחור ביטוח רפואי בחו"ל לרילוקיישן, כלומר פוליסה ייעודית, שתכסה בצורה האופטימלית את הצרכים של כל בני המשפחה. היתרונות של פוליסה כזו רבים, גם עבור הילדים. כשאתם ברילוקיישן אתם מעין יצור כלאיים – לא אזרחים של המדינה שתתגוררו בה, אך גם לא מטיילים. לכן חשוב שפוליסת הביטוח שלכם תכסה לא רק פציעות ומקרי חירום, אלא גם שירותי רפואה יום-יומיים, כולל רפואת שיניים לכם ולילדים. פוליסות ביטוח לרילוקיישן כוללות לעתים גם כיסוי לטיפולים פסיכולוגיים או פסיכיאטריים. זה יכול לסייע מאוד במקרה שבו תיתקלו בקשיים רגשיים הכרוכים במעבר – בין אם אצל הילדים ובין אם בקרב המבוגרים, הנושאים בעול ובלחץ של המעבר.
מן הפן הרגשי, חשוב להעלות את הנושא מבעוד מועד ולשוחח עליו בפתיחות. תנו מקום לחששותיהם ולסקרנותם של הילדים. הסבירו כמיטב יכולתכם מהו המקום החדש ומה מצריך המעבר, תנו להם להתרגש, לשאול שאלות ולעזור בהכנות. כך הם ירגישו כחלק מן התהליך.

מה היתרונות של רילוקיישן עבור המשפחה?
המעבר למדינה אחרת כשלעצמו הוא מתנה. הוא מאפשר לכולכם להתאוורר ולחוות תרבות אחרת ואורח חיים שונה. במקרה של הילדים, יש לכך גם ערך חינוכי עצום. רוב הילדים לומדים לפחות שפה אחת נוספת, ולפעמים שתיים, במהלך שהייתם הממושכת ביעד זר – שפה ברמת של שפת אם היא נכס לכל החיים. מעבר לכך הם זוכים להתחנך במקום אחר, לספוג תרבות ומנהגים שונים ולפגוש אנשים מחברה אחרת. הרבה פעמים המשפחה מתיישבת בלב קהילה בינלאומית או ישראלית, מה שמאפשר חיבור קל יותר בין המשפחה והילדים לבין משפחות אחרות שחוות חוויה דומה.

לפעמים ההתחלה כרוכה בקשיי הסתגלות וקליטה – הכל חדש ושונה, הילדים עוד לא שולטים בשפה. זה נורמלי ואפילו חיובי. ילדים שנשארים לאורך זמן במקום חדש עם הוריהם זוכים ליציבות ומתרגלים את שריר הסתגלנות שלהם. אל תיבהלו מהקשיים, להפך – גלו אופטימיות, תמיכה ואורך רוח, ותראו איך הקושי הראשוני הופך למקפצה לשיפור ולהסתגלות.
בהצלחה!

השאר תגובה

האימייל שלך לא יפורסם.

גלול למעלה
דילוג לתוכן