עמוד ראשי / תינוקות / מדריך: החייאת תינוקות עד גיל שנה

מדריך: החייאת תינוקות עד גיל שנה

מדריך: החייאת תינוקות עד גיל שנה – מאת ענבל כהן

בטוח שכמעט בכל אחת שקוראת את הכותרת עלולה לעבור תחושת צמרמורת, לחץ ופחד בגוף. יתכן שגם לא מעט יעדיפו להתעלם או להגיד "לי זה לא יקרה". ולמרות הכל, החייאת תינוקות – המדריך שכל הורה חייב לדעת.

התינוק מפסיק לנשום ומאבד הכרה, מה עכשיו? מה עושים בשניות הקריטיות האלה? בחרנו עבורכן את הפעולות הבסיסיות שיכולות להציל את חיי התינוק.

חשוב לנו להדגיש כי המדריך אינו תחליף לקורס החייאה, אנו ממליצות לכן לגשת לסניף 'טיפת חלב' הקרוב לביתכם ולעבור קורס החייאת תינוקות שמיועד לאמהות, הקורס בן 4 שעות בלבד וחובה לכל הורה, ניתן גם לחייג 101 לבירור מועדי קורסים.

בדיקת הכרה לתינוק

בדיקת ההכרה לתינוק מתבצעת על ידי גירוי לקול או לכאב. דגדגו את התינוק בכף הרגל, אם אין תגובה יש לצבוט את התינוק בירך או בישבן. תינוק בוכה הוא תינוק במצב קל הרבה יותר. במידה והתינוק אינו מגיב, יש לפתוח נתיב אוויר. במידה ואדם נוסף נמצא עמכם בקשו ממנו להזעיק עזרה ולחייג 101 (מד"א) והחלו את תהליך ההחייאה המפורט בהמשך. במידה ואתם לבד, התחילו לבצע את פעולות ההחייאה המפורטות בהמשך 2 דקות (5 מחזורי לחיצות והנשמות) ורק אז חייגו 101 (מד"א) הזעיקו עזרה והמשיכו בהחייאה עד להגעת צוות מד"א למקום.

בדיקת הכרה לתינוק

 

 

 

 

 

 

פתיחת נתיב אוויר

השכיבו את התינוק על גבו על מקום מוגבה. הטו בעדינות את הראש לאחור ע"י הכנסת יד מתחת לשכמות . עייני התינוק צריכות להיות מופנות בקו ישר לשמיים.

פתיחת נתיבי אוויר

 

 

 

 

 

 

בדיקת נשימה (במשך 3 שניות לפחות)

קרבו את הלחי לאפו ופיו של התינוק ובדקו האם הוא נושם. כמו כן הביטו לעבר חזהו לראות האם הוא עולה ויורד, במידה והתינוק אינו נושם, התחילו בהנשמה.

בדיקת נשימה

 

 

 

 

 

הנשמה

בצעו 2 נשיפות, בעדינות, עד להתרוממות בית החזה. פניו של התינוק קטנים – על כן כסו בפיכם גם את פיו וגם את אפו. בגלל ממדיהן הקטנים של הריאות הכניסו מעט אוויר בכל פעם, היזהרו מהכנסת כמות מוגזמת של אוויר, נפח לחיים בלבד ולא יותר וגם כאן האינדיקציה היא עלייתו של בית החזה אצל התינוק. קצב הנשימה וההנשמה של תינוק עד גיל שנה יהיה מהיר יותר, הנשמה אחת כל שלוש שניות, כלומר: 20 נשיפות בדקה.

הנשמת תינוק

 

 

 

 

 

 

בדיקת דופק

אצל תינוקות בדיקת הדופק מתבצעת בזרוע. בדקו האם יש דופק, במידה ויש דופק, המשיכו בהנשמות (הנשמה כל 3 שניות) במידה ואין – התחילו בעיסויים.

בדיקת דופק תינוק

 

 

 

 

מציאת מקום העיסוי

מקום העיסוי – אצבע אחת מתחת לקו הפטמות. העיסוי מתבצע בעזרת 2 אצבעות לעומק של 1.5-2.5 ס"מ

מציאת מקום עיסוי

 

 

 

 

 

 

העיסוי

את העיסוי יש לבצע כשהילד שוכב וגבו מונח על גבי משטח קשה ולא על מיטה קפיצית. מקמו את האצבעות בקו האמצע של בית החזה, על עצם החזה בין שתי הפטמות. בעת ביצוע העיסוי יש ללחוץ על עצם החזה בקצב של 100 לחיצות בדקה, במקביל להנשמות. היחס אצל תינוק הוא שתי הנשמות לכל 30 עיסויים. המשיכו בעיסויים ובהנשמות, עד להגעת צוותי מד"א למקום.

עיסוי החייאה תינוק

 

 

 

 

 

 

במדריך הבא ניתן את הכלים להתמודדות עם סילוק גוף זר בתינוקות.

השאר תגובה

האימייל שלך לא יפורסם.

גלול למעלה
דילוג לתוכן